Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

Sala Konferencyjna MBP
ul.Minorytów 4
wstęp wolny

Z okazji Roku Jana Pawła II zapraszamy na spotkanie z Ojcem Leonem Knabitem poświęcone książce Spotkania z Wujkiem Karolem. Publikacja jest zbiorem trzech książek. Oprócz Spotkań- znajdziemy także Dywan dobrej nowiny oraz fragmenty Ulubionego bilbordu papieża

Leon Knabit, właśc. Stefan Knabit (ur. 26 grudnia 1929 w Bielsku Podlaskim) - polski benedyktyn, w latach 2001 - 2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta. Zakonnik z ?sercem jak tramwaj?, wieczny optymista, z dystansem do siebie. Jest kapłanem od ponad 60 lat, mnichem, który żyje zgodnie z surową regułą św. Benedykta, znanym ze swojej otwartości, dobrego kontaktu z młodzieżą i poczucia humoru. Był bliskim znajomym papieża Jana Pawła II. Jest autorem wielu książek (m.in.: Spotkania z Wujkiem Karolem, Ulubiony bilboard Papieża, Ojca Leona różowe okulary). W 2014 r. ukazała się biografia o. Leona Knabita, pióra Piotra Zuchniewicza, pod tytułem Zakochany Mnich.

Spotkania z Wujkiem Karolem

Relacja Ojca Leona i Jana Pawła II stanowi pewien wzór, w którym najważniejsze elementy to wzajemna życzliwość, radość z każdego spotkania, pokora wobec ustalonej hierarchii, brak wyniosłości. W tej antologii zebrano trzy książki Ojca Leona, będące świadkami relacji benedyktyna z biskupem Rzymu.

Ta bliskość, która trwa nadal pomimo przeprowadzki Papieża Polaka z Watykanu do Nieba, jest obrazem tego jak dwóch mężczyzn potrafi zbudować relację opartą zarówno na szczerości serca, jak i autorytecie Ewangelii. Ponieważ dobro ze swej natury pomnaża się, do tej przyjaźni zaproszeni są wszyscy czytelnicy. Prawdziwa przyjaźń jest wymagająca, toteż dzięki wspomnieniom Ojca Leona jeszcze raz będzie można podjąć próbę zapoznania się z ponadczasowym nauczaniem Jana Pawła II.
/Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec/

Knabitt.jpg Knabitt