05.05.2015Zmarła Irena Wyczółkowska

I.Wyczółkowska.jpg

2 maja 2015 roku odeszła od nas Irena Wyczółkowska, znakomita poetka i przyjaciółka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Autorka o osobnym i odrębnym głosie, pisząca w swojej samotni, dzieląca się ze światem wierszami, które zyskiwały dla siebie wielu oddanych czytelników i komentatorów. Będąca zawsze jakby z boku, dyskretna i wycofana, ironiczna, pełna wyrozumiałości i empatii dla młodszych kolegów. Świetna redaktorka, której rady zawsze trafiały w samo sedno. Osoba serdeczna i życzliwa, pełna pogody wobec istnienia, którego najdrobniejsze przejawy odmalowywała w swoich wierszach. Otwarta na przyjaciół i bliskich, ceniąca dobrą literaturę i inspirującą dyskusję. Ciepła, szczera, wyrozumiała. Tworzyła poezję osobistą, skupioną, orbitującą wokół tych kilku najważniejszych dla człowieka kwestii. Nienagannie skrojoną, wyróżniającą się językową maestrią i polotem. Wiersze lekkie jak ptasie lotki ulatujące w przestrzenie z ciemnymi smugami. Jak napisała w swoim ostatnim tomie: "nikt się nie wywinie od tej ciężkiej / ostatniej roboty".

W wielkim żalu żegnamy znakomitą opolską poetkę i wspaniałego, bliskiego nam Człowieka i Przyjaciela. Być może istnieje "ulica równoległa" i kiedy "po wszystkim" staje się na skrzyżowaniu, ma się przed sobą wyrażone życie, spokój, ciszę, szczęście. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu pragnie skierować ku Najbliższym Ireny Wyczółkowskiej wyrazy swego najgłębszego poruszenia, żalu i współczucia.

Na dorobek literacki Ireny Wyczółkowskiej złożyły się tomy poetyckie:

"Skóra węża" (1990)
"Ptaszysko" (1991)
"Gdzie piołun rośnie" (1992)
"Balkon bez poręczy" (1993)
"Gwar utajony" (1996)
"Smocza samotność" (1997)
"Wstęp do teorii jawy" (2000)
"Ulica równoległa" (2005)
"Bilet na wodolot" (2010)
"Portret z duszą na ramieniu" (2013)

oraz zbiór opowiadań:

"Mitoplotki" (2013)

Irena Wyczółkowska zdobyła następujące wyróżnienia:

Artystyczna Nagroda Wojewody Opolskiego (1992);
Nagroda im. Marka Jodłowskiego (1993);
Nagroda Honorowa Prezydenta Miasta Opola za wybitne      osiągnięcia w dziedzinie kultury (2013)

Na spotkanie z wierszami z najnowszego, jeszcze niep­ubli­kowa­nego­, tomiku Ireny Wyczółkowskiej zapraszamy 28 maja 2015 roku o godz. 17.00.

I.Wyczółkowska.jpg I.Wyczółkowska