10.02.2013Likwidacja bibliotek szkolnych?

Temat cały czas aktualny. Zaprszam do zapoznania się ze stanowiskiem Lustra Biblioteki w tej sprawie.

www.lust­robi­blio­teki­.pl

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji pracuje nad ustawą, dzięki której może dojść do likwidacji bibliotek szkolnych. Jakie są obawy i co się stanie przez działania MAC? Bowiem rozchodzi się o ponad 33 tysiące działających w Polsce bibliotek szkolnych.

Ustawa dotyczy poprawy warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego. W jej zapisie znajdziemy propozycję wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną.
MAC na stronie internetowej do sprawy odnosi się tak: „Uczniowie muszą mieć możliwość korzystania z biblioteki w ramach szkoły publicznej. Stanowi o tym art. 67 Ustawy o systemie oświat. Nie zmierzamy go zmieniać. Chcemy jedynie, aby w szkole mogła funkcjonować jednocześnie biblioteka szkolna i publiczna, jeśli władze gminy zdecydują się na takie rozwiązanie.” Dodatkowo „zmiana statusu biblioteki na bibliotekę publiczną pozwoli im realizować usługi nie tylko dla uczniów ale szerzej, dla lokalnej społeczności.”

Proponuję by zlikwidować samo Ministerstwo :)😊

Komentarze
  • Niestety, ale mam dzieci w szkole podstawowej i ich doświadczenia w bibliotece są fatalne. Biblioteka nie jest czynna codziennie, a gdy jest to nie na każdej przerwie. Pani z biblioteki ma także funkcję "zapchajdziury" - prowadzi wszystkie możliwe zastępstwa i w związku z tym biblioteka nie jest czynna nawet wtedy gdy jest napisane, że powinna być. Pani z biblioteki decyduje co dzieci mogą czytać, a czego nie wypożyczy "bo za mała" (córka w 3 klasie przeczytała 3 tomy Baśnioboru w 3 miesiące). O zaopatrzeniu nie wspomnę. Dwie nowe lektury wypadły z programu bo są trudno dostępne, a w bibliotece szkolnej 0 egz. Dla mnie taka biblioteka nie ma sensu. Oczywiście jest jeszcze kwestia "co zamiast", bo lepsza nawet taka niż żadna. Ja mam komfort biblioteczki "rodzinnej" i osiedlowej na swoim i sąsiednim osiedlu, ale co na wsi?
    Biblioteka publiczno-szkolna to niezły pomysł, ale w szkole ograniczono wstęp rodzicom ze względów bezpieczeństwa, więc biblioteka nie będzie dostępna.

    11.02.2013 08:23:32
    +4 trafny
    [awatar]
    Markus
  • Osobiscie dużo wyniosłam z biblioteki szkolenj (co ujawniam w artykule, a z pewnością dlatego, że nie było komputerów, a po prostu lubiałam chodzić do biblioteki). Nie twierdzę, że wszystkie dobrze działają- bo niekiedy jest tak jak Pan Markus wspomniał, a nawet gorzej.

    Odnośnie artykułu LB zapraszam też do dyskusji prowadzonej na profilu STOP likwidacji bibliotek, gdzie swój głos zabrało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji :)😊

    www.facebook.com

    11.02.2013 13:27:10
    +2 trafny
    [awatar]
    LustroBiblioteki
  • Ja niestety osobiście też mam złe doświadczenia z Panią Bibliotekarką ze szkoły podstawowej z czasow, gdy wszystkie książki były oprawione w szary papier, a dostęp do nich broniła „własną piersią” mrukliwa pani nie lubiąca dzieci. Na szczęście, z niezastąpioną pomocą Rodziców i domowych półek oraz sympatycznych Pań Bibliotekarek z VIII LO i bibliotek publicznych do dnia dzisiejszego jestem użytkownikiem bibliotek (a nawet przeszłam na drugą stronę lady bibliotecznej z bardzo idealistycznym nastawieniem do tego wspaniałego zawodu, który koniecznie należy wykonywać z pasją). Najwięcej zależy od ludzi, a biblilioteki szkolne winny szczególnie dobierać personel i WINNY BYĆ DOSTĘPNE zarówno dla uczniów, nauczycieli jak i rodziców. Mogą być nie tylko centrami multimedialnymi (jak być powinny, a właściwie nie są) ale centrami integracyjnymi społeczeństwa informacyjnego. Zabrzmiało patetycznie - po prostu miejscem spotkań zarówno z ludzmi jak i kulturą.

    12.02.2013 08:35:38
    [awatar]
    Krakowianka
  • Część druga artykułu www.lust­robi­blio­teki­.pl :)😊
    Zapraszam!

    25.02.2013 16:42:51
    [awatar]
    LustroBiblioteki

Dodaj komentarz
Markus
LustroBiblioteki

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo