01.06.2015Kobyła historii jest dzikim, nieujeżdżonym mustangiem

Logo portalu

Podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu przedmiotem dyskusji była auto­biog­rafi­czna­ książka wybitnego historyka i mediewisty Karola Modzelewskiego - „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”. Za tę książkę autor otrzymał w 2014 roku jedną z najbardziej prestiżowych nagród, jaką jest Literacka Nagroda Nike oraz Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczulskiego i Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera.
Tak się złożyło, że nasze spotkanie odbyło się po niedzieli, w czasie, której Polacy wybierali Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, omawiana książka idealnie wpasowała się w ten ważny czas dla naszego kraju. Karol Modzelewski napisał bardzo wyjątkową książkę, przedstawiającą ważne dla Polski wydarzenia z historii najnowszej. Ukazuje w niej swój własny punkt widzenia na zdarzenia, w których uczestniczył, szczególnie Październik ’56, Marzec ’68 i Sierpień ’80. Jak sam pisze we wstępie: W tej książce próbuję zdać sprawę z doświadczeń własnego życia. Klubowicze podkreślili, że, autor opisuje wydarzenia, które dobrze pamiętamy, ich bieg często obserwowaliśmy na własne oczy. Nie mogło zabraknąć w książce wątków auto­biog­rafi­czny­ch autora, które są bardzo ważne, aby zrozumieć jego wkład historię naszej ojczyzny. Swoją opowieść rozpoczyna od wspomnień z rodzinnego domu w Moskwie, gdzie urodził się jako Cyryl Budniewicz w 1937 roku. Jego ojciec został skazany na osiem lat łagru, a matka wyszła ponownie za polskiego komunistę i więźnia Łubianki Zygmunta Modzelewskiego. W 1945 roku Modzelewski wyjechał do Polski, w 1954 roku złożył egzamin maturalny i rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Tam właśnie poznał m.in. Jacka Kuronia, Andrzeja Garlickiego i Teresę Monasterską. W 1956 roku zaangażował się w studencki ruch rewi­zjon­isty­czny­, jego zadaniem były kontakty z młodymi robotnikami. Jego światopogląd polityczny zapoczątkował strajk w fabryce FSO na Żeraniu. W 1965 roku wraz z Jackiem Kuroniem wystosował List otwarty do partii, krytykujący linie polityczną PZPR. W czasie wydarzeń marcowych był jednym z duchowych przywódców buntu młodzieży studenckiej. Karol Modzelewski jest jednym z ojców-założycieli pierwszej „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został zatrzymany i internowany. Do 1992 roku pracował w Instytucie Historii PAN, w 1990 roku uzyskał tytuł naukowy profesora. W okresie 1989-1991 sprawował mandat senatora I kadencji. W 1998 roku wraz z Jackiem Kuroniem został odznaczony Orderem Orła Białego.
Jak stwierdzili Klubowicze książka ta jest nieocenioną relacją uczestnika przełomowych wydarzeń a zarazem współtwórcy historii. Napisana jest żywym precyzyjnie czystym językiem. Klubowicze przeczytali ją z wielkim zaciekawieniem, jak sami podkreślili: Jest to z pewnością książka bardzo wartościowa i interesująca, zawierająca wiele rozważnych i przemyślanych sądów autora, przez co pomaga zrozumieć naszą najnowszą historię.
W czasie naszego spotkania DKK dyskusja pokazała, że czytelnicy lubią czytać książki podejmujące tematykę, w której sami mogą się odnaleźć, książki, które przywołują wspomnienia i dające do myślenia. Różne są koleje losu, poprzez Wyznania poobijanego jeźdźca Klubowicze podzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi wprowadzenia stanu wojennego, strajków i działalności podziemnej. W końcu również są naocznymi świadkami naszej najnowszej historii, dlatego według nich „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca” to książka warta przeczytania, nie tylko dla miłośników historii. Można ją polecać innym.

        Marcin Warmke

(moderator DKK w Świeciu)

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Świecie MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo