Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim
2015-6-15
09.06.2015Krzysztof Wielicki
Piotrków Trybunalski MBP

Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na spotkanie z himalaistą Krzysztofem Wielickim. Spotkanie, które realizowane jest w ramach projektu „Bliżej natury – edukacja ekologiczna dla Miasta Piotrkowa Trybunalskiego i Powiatu Piotrkowskiego”, dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, odbędzie się 15 czerwca 2015 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.
Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Swoim zimowym wejściem na Mount Everest w 1980 r. otworzył w alpinizmie nowy etap – himalaizm zimowy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak "wbiegł" solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmi­otys­ięcz­nika­ w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas wejścia na szczyt Gaszerbruma II oraz Nanga Parbat. Brał udział w kilku wyprawach na K2, który ostatecznie zdobył latem 1996 r.

wielicki.jpg wielicki