16.06.2015Relacja z debaty

Już po raz szósty pani Zofia Szabel-Zakrzewska, nauczyciel konsultant w Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z nauczycielami historii z leszczyńskich szkół pona­dgim­nazj­alny­ch przygotowała Spotkanie z Historią, które odbyło się 10.06.2015 roku. Tematem spotkania była walka zbrojna Polaków w XIX wieku.

Uczestniczyli w nim uczniowie z I, II, i III Liceum Ogół­noks­ztał­cące­go oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Spotkanie rozpoczęło się wykładem prof. dr Waldemara Łazugi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na temat powstań zbrojnych w XIX wieku oraz pracy organicznej.

Następnym punktem spotkania była debata oksfordzka, w której brały udział dwie drużyny złożone z przedstawicieli każdej ze szkół. Każda z nich próbowała przekonać, czy w celu odzyskania niepodległości Polski sensowniejsza była walka zbrojna czy praca organiczna.

Debacie towarzyszyła wystawa przygotowana przez nauczycieli bibliotekarzy Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Publicznej Biblioteki Pedagogiczne w Lesznie. Głównymi tematami wystawy były: powstania zbrojne w XIX wieku, postacie powstań, pieśni powstańcze, powstania w literaturze i malarstwie oraz praca organiczna w Wielkopolsce.

Uczniowie brali także udział w konkursie, którego pytania związane były z materiałami zapr­ezen­towa­nymi­ na wystawie.

Ewa Staniszewska
Ewa Śliwińska