17.06.2015Zbigniew Zimny laureatem konkursu "Zostań rodzinnym archiwistą"

Pan Zbigniew Zimny, mieszkaniec Zbąszynia, podarował naszej bibliotece, a więc całej społeczności ziemi zbąszyńskiej, dwie niezwykle książki - wspomnienia, których sam jest autorem, i historię pewnego zbąszyńskiego stowarzyszenia. Książki te wejdą w skład księgozbioru o regionie w czytelni ogólnej. Pierwsza książka to album pt. „Archiwa rodzinne”, w którym rozdział poświęcony jest wspomnieniom pana Zimnego. Jego historia rodzinna i osobiste pamiątki znalazły się tutaj, ponieważ autor jest też laureatem konkursu ogłoszonego w polskim radiu przez Archiwum Państwowe. Wydany właśnie album to efekt wspólnej akcji pod nazwą "Zostań rodzinnym archiwistą" Archiwów Państwowych i radiowej Jedynki. Możemy obejrzeć w nim doskonałe reprodukcje dokumentów i zdjęć rodzinnych pana Zimnego, które mają dziś wartość historyczną. Jego rodzinne archiwum zostało wyróżnione wśród kilkuset innych, jako jedno z pięciu najciekawszych i najbogatszych w Polsce.
Pan Zimny przekazał także na ręce kierowniczki biblioteki inną interesującą publikację: „Historię Żeglarstwa Zbąszyńskiego”. Jest to opracowana przez niego kronika Zbąszyńskiego Klubu Żeglarskiego, którego jest członkiem. Opracowaniem dokumentów do publikacji zajął się pan Bogdan Gołek. To pieczołowicie opisana historia jednego z najstarszych i najbardziej prężnie działających klubów w naszym mieście.

DSC_0737.jpg DSC_0737