25.06.2015Czary i mary Marka Bieńczyka

W poniedziałek, 22 czerwca br., Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem zorganizowała spotkanie z Markiem Bieńczykiem wokół jego najnowszej książki eseistycznej „Jabłko Olgi, stopy Dawida”. Spotkanie poprowadziła Bożena Gąsienica dyrektor biblioteki.
- Czary i mary, o nich jest tutaj mowa. O czarach, które nas porywają i o marach, które nas nachodzą. O zaczarowaniach, którym ulegamy i o grozie, od której uciekamy – mówił podczas spotkania Marek Bieńczyk, który zdradził także, że pierwotnie książka miała właśnie nosić tytuł „Czary i mary”. Mówiąc o bohaterach książki, zwrócił uwagę, że często kryją się albo gonią w siną dal, ale równie często zachwycają – blaskiem, dźwiękiem, obrazem, czyjąś twarzą albo gestem - do utraty tchu. Bohaterowie książki to postacie literackie i postacie rzeczywiste, m.in. Olga i Dawid, Marcel od Prousta i Zinedine Zidane, plemię Czejenów, Zbigniew Herbert, Hopper, i wielu jeszcze innych. Podczas wieczoru nie zabrakło pytań o „Książkę twarzy” nagrodzoną w 2012 r. Literacką Nagrodą NIKE, o osobisty kod egzystencjalny wokół którego powstają książki autora i niepowtarzalną formułę pisarską łączącą zalety prozy powieściowej, eseistycznej i auto­biog­rafi­czne­j jaką wypracował pisarz.

Fotorelacja na stronie biblioteki
www.biblioteka.zakopane.eu