07.09.2015Narodowe Czytanie 2015

W starosądeckiej Galerii 5.09.2015 roku odbyła się czwarta edycja akcji „Narodowego czytania” zainicjowana przez Prezydenta Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej. Tym razem bohaterami tego dnia był Bolesław Prus i jego dzieło Lalka.
W Starym Sączu czytelnicy spotkali się w „Salonie Pani Baronowej Krzeszowskiej” mieszczącym się w Galerii - Rynek 5, w miejscu spotkań mieszkańców, gdzie „Narodowe czytanie” przypomniało, że lektury kształtują w nas te same wartości. Wspólne czytanie niewątpliwie wzmocniło nasze poczucie jedności było radosnym spotkaniem z Bolesławem Prusem i Jego bohaterami.
Organizatorami akcji była Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h GNIAZDO, Bractwo Kasztelani Sandeckiej oraz Placówka Wsparcia Dziennego w Starym Sączu.
Rok rocznie w postać autora dzieł czytanych wciela się Pana Wojciech Lasek swoją wspaniałą grą i prezencją dodaje blasku tej uroczystości.
W poszczególne role „wcielili się”:
• Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek (Wokulski)
• Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska (Hrabina Korolowa)
• Dyrektor MZGK Niejadlik Ryszard (Książe)
• Aleksandra Skoczeń (Izabela)
• Radna Ewa Zięba (p. Florentyna)
• Jolanta Czech ( prezesowa Zasławska)
• Robert Gawron (Wirski)
• Danuta Sułkowska (p. Misiewiczowa)
• Danuta Hejmej (p. Stawska)
• Michał Wcisło (bankier, jenerał)
• Piotr Radzik (baron Krzeszowski)
• Jerzy Pajor (Rzecki)
• Włodzimierz Pustułka (Tomasz Łęcki)
Z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania otrzymaliśmy od Kancelarii Prezydenta Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej okolicznościową pieczęć, która posłużyła do składania pamiątkowego stempla na własnych egzemplarzach Lalki, przyniesionych przez tegorocznych bywalców narodowego czytania.

DSCF0051.jpg DSCF0051
jpg, 5.0 MiB, 4608x2592