Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Eugeniusza Paukszty w Skokach

LALKA.jpg

LalkaFot.jpg

W LALCE ZACZYTANI
Jak Polska długa i szeroka 5 września 2015 czytaliśmy "Lalkę" Bolesława Prusa. Narodowe Czytanie zorganizowała także Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach. Scenariusz wydarzenia stworzyły panie: Sylwia Popadowska i Aleksandra Gajewska, pracujące w skockiej książnicy.
Na powitanie
Zebranych w sali uczestników, wśród nich dorosłych, młodzież i dzieci przywitała, przybliżając ideę Narodowego Czytania, Sylwia Popadowska - kustosz biblioteki .
Antoni Wiśniewski odczytał list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a biografię Bolesława Prusa przedstawiła Irena Kasica. Przybliżenia sylwetki autora "Lalki" pani Irena dokonała z pietyzmem. Dobór slajdów ubogacił słowo o pisarzu, czyniąc ów przekaz bardzo atrakcyjnym.
Czytanie
Narodowe Czytanie w Skokach rozpoczęły dzieci, uczniowie szkoły podstawowej. Najmłodszymi uczestnikami wydarzenia były: Wiktoria Pokorniecka, Wiktoria Szczepaniak, Aleksandra Markiewicz, Anna Pol, Karolina Nowak, Zofia Teofilewska.
Krzepiącym jest fakt, że w dobie Internetu i gier komputerowych czas dla "Lalki" znalazła także młodzież gimnazjalna. Czytali: Paulina Nowak, Jacek Śrama, Kamila Przywarska, Krzysztof Neldner.
Dorośli ujęli słuchaczy inspirującą interpretacją tekstu. Z przyjemnością słuchaliśmy pań: Janiny Szymańskiej, Justyny Wojewody, Ireny Kasicy, Iwony Migasiewicz, Wiesławy Surdyk-Fertsch, Beaty Smarsz i panów: Krzysztofa Migasiewicza, Antoniego Wiśniewskiego, Jacka Duksztę, Kazimierza Guzianę i Bronisława Piechockiego.
Fragmenty ekranizacji
Pomiędzy poszczególnymi odcinkami "Lalki " uczestnicy NC mogli obejrzeć na ekranie fragmenty scen z filmu. Niezapomniane role Jerzego Kamasa, Bronisława Pawlika, Beaty Tyszkiewicz, Mariusza Dmochowskiego czy Małgorzaty Braunek przywołały wspomnienia i wzruszyły.
Dziękujemy wszystkim Państwu, uczestniczącym w spotkaniu z " Lalką " za pielęgnowanie dorobku literatury polskiej.
Paniom Sylwii, Oli oraz Irenie za stworzenie niezapomnianej atmosfery i przeniesienia Biblioteki w Skokach w klimat dzie­więt­nast­owie­cznej Warszawy dziękuję.

Elżbieta Skrzypczak

LalkaFot.jpg LalkaFot