16.10.2015Trwa budowa nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy

Dzięki pozyskanym funduszom w ramach Priorytetu „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek” w gminie Trzcinica budowana jest nowa siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

Pierwszy etap zadania (roboty ziemne, fundamenty, ściany, stropy, schody i elementy żelbetowe, dach wraz z pokryciem, stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna) został wykonany w 2014 r. i rozliczony finansowo w styczniu 2015 r. Po prawidłowym wykonaniu I etapu zadania biblioteka przystąpiła do realizacji II etapu zadania. Drugi etap to zakończenie wszelkich prac budowlanych związanych z wykończeniem, wyposażeniem nowej biblioteki i uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na użytkowanie. Ten etap powinien zostać zakończony do 31 sierpnia 2015 r. Powierzchnia użytkowa nowo wybudowanego obiektu wynosi 551 m².
Zgodnie z zawartym porozumieniem w dniu 24 stycznia 2014 r. pomiędzy Gminną Biblioteką Publiczną w Trzcinicy, reprezentowaną przez dyrektor Renatę Gość a wójtem Gminy Trzcinica Grzegorzem Hadzikiem, Gmina Trzcinica przeprowadzi cały proces budowy łącznie z prze­prow­adza­niem­ postepowań przetargowych aż do końcowych odbiorów i uzyskania prawomocnego pozwolenia na użytkowanie. Natomiast na bibliotece spoczywa prowadzenie spra­wozd­awcz­ości­ merytorycznej i finansowej zadania, opracowywanie koncepcji funkcjonowania nowej placówki bibliotecznej.

Wybudowanie nowej siedziby biblioteki rozwiąże problemy prawidłowego funkcjonowania i realizacji zadań przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzcinicy. Do biblioteki będą miały dostęp osoby starsze i niepełnosprawne. W pełni zostanie wykorzystany sprzęt komputerowy i multimedialny biblioteki. Nowo wybudowana placówka będzie doskonałą bazą do organizowania spotkań, warsztatów, konferencji, seminariów, zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej.
W nowej bibliotece (za zgodą Instytutu Książki) została zaaranżowana izba pamięci, w której zostaną wyeksponowane stare dokumenty, eksponaty z terenu gminy itp., dodatkowo w hollu powstanie galeria, pomocna przy spełnianiu nowych zadań kulturalnych na terenie gminy. W dniu zakończenia zadania biblioteka będzie spełniała standardy Certyfikatu Biblioteka+.

Wymagania Certyfikatu:

Lokal i wyposażenie:
Gmach biblioteki będzie przystosowany dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h a informacja o bibliotece zostanie włączona w system informacji wizualnej gminy.
Placówka będzie zapewniała pomieszczenia dla personelu, tj. pomieszczenia biurowe oraz socjalne, ponadto ergonomiczne meble dostosowane do grup wiekowych i kategorii czytelników, rodzajów zbiorów bibliotecznych, również stanowisk komputerowych.
Szyld oraz informacja o godzinach otwarcia zamieszczona zostanie na zewnątrz lokalu, dla czytelników w dalszym ciągu będzie dostępna strona www biblioteki (dodatkowo BIP).

Infrastruktura tele­info­rmat­yczn­a:
Biblioteka będzie oferowała możliwość korzystania ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, dodatkowo dostępne będą następujące urządzenia peryferyjne: drukarka laserowa i skaner płaski lub urządzenie wielofunkcyjne, czytnik kart pamięci, nagrywarka CD/DVD/Blu-ray, kamera internetowa, słuchawki, mikrofon a także: kserograf, aparat cyfrowy, projektor multimedialny i ekran, nagłośnienie, UPS.
Oprogramowanie komputerów będzie zawierało graficzny, sieciowy, system operacyjny, polskie znaki w standardzie UTF-8, program antywirusowy, edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji multimedialnych, program graficzny.
Placówka będzie gwarantowała łączność telefoniczną poprzez telefon oraz faks.

System biblioteczny:
Wszystkie procesy biblioteczne zostaną zautomatyzowane, wprowadzone zostaną również karty czytelnicze z kodami kreskowymi.
Przez program biblioteczny w formacie danych MARC 21 zgodny z normą ISO 2709 będą obsługiwane następujące procesy biblioteczne: ewidencja , opracowywanie oraz udostępnianie zbiorów, katalog, statystyki.
Obecna będzie scentralizowana baza danych (lokalna lub w bibliotece nadrzędnej), system archiwizacji danych oraz zaim­plem­ento­wany­ protokół Z39.50 zgodnie z normą PN-ISO 23950.
Wspomniany program biblioteczny charakteryzuje się dużą funk­cjon­alno­ścią­ bowiem będzie można skorzystać z niego zarówno w bibliotece jak i zdalnie przez przeglądarkę internetową. Ponadto czytelnik będzie miał możliwość zamawiania i rezerwacji zbiorów w lokalu biblioteki. Zostaną wprowadzone oznaczenia księgozbioru i kart czytelniczych odczytywanych z poziomu sytemu (poprzez kody kreskowe).

Zbiory:
Wielkość księgozbioru: 250 woluminów na 100 mieszkańców w tym 80% nabytych po 1980r.
Proporcje w księgozbiorze: 30% – literatura nieb­elet­ryst­yczn­a, 70% – literatura piękna w tym: 60% – literatura piękna dla dorosłych, 40% – literatura piękna dla dzieci i młodzieży.

Prasa: 20 tytułów:
dziennik ogólnopolski – 2 tytuły,
czasopismo regionalne/lokalne – 2 tytuły,
czasopismo bibliotekarskie – 1 tytuł,
czasopismo dla dzieci i młodzieży – 5 tytułów,
inne czasopisma odpowiadające potrzebom społeczności lokalnej – 10 tytułów.
Z czego 3 tytuły będą w każdej filii ( w tym 1 dziennik ogólnopolski).

Zostaną wydzielone następujące kolekcje: dla zbiorów regionalnych (w tym dokumenty życia społecznego), zbiorów obcojęzycznych (bez względu na rodzaj materiałów bibliotecznych) oraz dla wiel­odzi­edzi­nowe­go księgozbioru informacyjnego.

Gromadzenie i opracowanie zbiorów będzie sporządzane centralnie na poziomie gminy, zgodnie z obowiązującymi standardami krajowymi (gromadzenie i opracowanie zlokalizowane zostanie w bibliotece głównej).

Kontekst społeczny:
Godziny otwarcia: biblioteka będzie otwarta 40 godzin tygodniowo.

budowa_biblioteki2015_1.jpg budowa_biblioteki2015_1
budowa_biblioteki2015_2.jpg budowa_biblioteki2015_2