28.10.2015Tymczasem w filii nr 16...

„Smoczy festyn” - teatrzyk dla uczniów II i i III klasy szkoły podstawowej w wykonaniu aktorów z Teatru Moralitet

Organizując spotkania w bibliotece chcemy zachęcić dzieci do codziennego kontaktu z literaturą pozwalającą uruchomić wyobraźnię i pogłębiać wiedzę. W piątkowy poranek w bibliotece odbyło się przedstawienie, które przeniosło widzów do kraju Króla Lu. Królewicz wyjaśnił maluchom, że jak czyta się książki, to często zdarzają się takie magiczne wycieczki. Mio Zdzisio, który też pojawił się w bajce, właśnie był w trakcie lektury i ku swemu zaskoczeniu przeniósł się do dziwnej krainy.
filia16_1.jpg
Podczas wspólnej wyprawy podróżnicy pomogli Błazenkowi wyleczyć ból zęba i odszukać zagubiony but królewicza, syna króla Lu. Wyprawa do krainy wyobraźni dostarczyła wielu emocji, dzieci dobrze się bawiły, a jednocześnie pogłębiły swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Podróż do magicznego świata Smoków – wegetarian i Króla Lu odbyła się za sprawą aktorek z Teatru Moralitet.
filia16_2.jpg
Dzieci opuszczały bibliotekę odprężone, radosne i pełne energii. Myślę, że jeszcze zapragną wyruszyć w magiczną podróż do świata wyobraźni. W bibliotece czekają na chętnych książki, w których ukryte są historie zabawne, wzruszające i poszerzające wiedzę o świecie.

„Myszka Trapiszka i inne historie” - spotkanie autorskie dla dzieci z Katarzyną Ewą Kozubską

filia16_3.jpg
Podróże ubogacają człowieka, warto być uważnym, otwartym i dzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami i pragnieniami. Pewna mała dziewczynka podróżując z mamą odkryła w sklepiku pluszową zabawkę i jak wiele dzieci zapragnęła zabrać ją do domu. Pani Kasia zastanawiała się czy jej córka potrzebuje kolejnego pluszaka, zdecydowała kupić chrapiącą mysz. Dzięki temu powstała piękna opowieść o Myszce Chrapiszce i jej rodzinie, która zamieszkuje pewien staroświecki kredens. Pluszowa myszka zmieniła życie wielu osób. Pani Katarzyna Kozubska, dotąd zajmująca się przekładem z języka hiszpańskiego, uwolniła swoją wyobraźnię. Pięknym, literackim językiem zaczęła opowiadać o mysiej rodzinie. Nieodłącznym elementem książki dla dzieci są ilustracje, których wykonanie powierzono krakowskiej ilustratorce Aleksandrze Kucharskiej-Cybuch. Artystyczna kooperacja zaowocowała kolejnymi historiami o siostrach Chrapiszki i dała początek pięknej przyjaźni.
filia16_4.jpg
Opowieść o tym jak codzienność pojawia się w książkach usłyszały dzieci, które przyszły na spotkanie autorskie z panią Katarzyną Ewą Kozubską. Pani Kasia przeczytała maluchom opowieść o Tarapatce, starszej siostrze chrapiącej myszki. Autorka zdradziła małym czytelnikom, że opisując roztargnione rodzeństwo, Marylę i Henryka, wzorowała się na swoim wuju i ciotce. Rudy kot, który pojawił się w pierwszej części mysiej sagi to postać autentyczna, należy do ilustratorki pani Aleksandry.
Wystarczy uruchomić wyobraźnię i codzienność staje się niezwykła. Dzięki wspólnej lekturze dzieci dowiedziały się jak wygląda praca pisarza i jak tekst przemienia się w ilustracje. Na zakończenie spotkania mali czytelnicy otrzymali do kolorowania myszki, a księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się o kolejną część przygód mieszkańców starego kredensu [aj].


filia16_1.jpg filia16_1
jpg, 77 KiB, 640x480
filia16_2.jpg filia16_2
jpg, 75 KiB, 640x480
filia16_3.jpg filia16_3
jpg, 81 KiB, 640x480
filia16_4.jpg filia16_4
jpg, 59 KiB, 640x480
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Kraków ŚBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo