12.11.2015Spotkania w Bibliotece

9 listopada 2015 roku w Filii Bibliotecznej w Laskach odbyło się pierwsze „Spotkanie w Bibliotece” pań, zain­tere­sowa­nych­ robótkami – haftem, koronką oraz innymi technikami zdobienia świata wokół nas.

Pod czujnym okiem Pani Barbary Urbańskiej, która dla każdej z pań przygotowała tzw. „zestaw startowy” niezbędny do wykonania pierwszej robótki, każda z przybyłych osób miała mozliwość wypróbowania swych sił w hafcie białym richelieu. Na kolejnych spotkaniach panie zapoznają się m.in z haftem angielskim, snutką wielkopolską, frywolitką czy haftem krzyżykowym.

W czasie haftowania Pani Barbara przybliżyła historię haftu: panie dowiedziały się, że zanim Królowa Anna nie wydała dekretu, kobiety nie haftowały ani nie robiły koronek – było to zajęciem wyłącznie mężczyzn, którzy należeli do cechów rzem­ieśl­inic­zych­ albo że najstarsze hafty (chodzi o haftowane ornaty) znajdują się w Namysłowie i pochodzą one z XVI – XVII wieku.
Panie mogły również podziwiać wcześniej przygotowaną wystawę, na którą składały się serwety wykonane różnymi technikami oraz najróżniejsze ozdoby świąteczne.

Spotkania te mają na celu nie tylko naukę sztuki haftu i zdobienia ale również promowanie naszej kultury, historii, tradycji, rękodzieła, korzystanie z zasobów biblioteki oraz rozwijanie zainteresowań każdej z przybyłych osób.

spotk_w_bibl_2015_1.jpg spotk_w_bibl_2015_1
spotk_w_bibl_2015_2.jpg spotk_w_bibl_2015_2