09.12.2015E-book „Księżanka Zocha” już dostępny

Miejska Biblioteka im. A. K. Cebrowskiego przygotowała dla czytelników prezent gwiazdkowy.

Jest to e-book Księżanka Zocha powieść z życia włościan Księstwa Łowickiego autorstwa Karola Rybackiego (pseud. Jeniec z Dänholmu). Pierwsza łowicka e-książka została opracowana na podstawie oryginału wydanego w Łowiczu w 1930 r. Digitalizację książki, pochodzącej z prywatnych zbiorów Pani Barbary Czajki, wykonano w Dziale Automatyzacji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi.

Pliki przystosowane do odtwarzania na czytnikach, komputerach, smartfonach i tabletach można już bezpłatnie pobrać z naszej strony. Elektroniczna wersja nieosiągalnej w bibliotekach powieści wpisuje się w obchody Roku Karola Rybackiego ogłoszonego przez PTTK w Łowiczu.

Karol Jan Rybacki, syn Marcina i Józefy z Kaczkowskich, urodził się 16 stycznia 1859 r. w Dobryszycach, w powiecie radomszczańskim, województwo łódzkie. Zmarł 11 listopada 1935 r., pochowany na cmentarzu kolegiackim w Łowiczu. Dziennikarz, księgarz, drukarz, literat, prekursor łowickiej prasy, samorządowiec, jeden z najw­ybit­niej­szyc­h Łowiczan swojej epoki. Działał w wielu łowickich stow­arzy­szen­iach­ i organizacjach. Członek m.in. Straży Ogniowej Ochotniczej Łowickiej, Resursy Rzemieślniczej, Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Współtwórca Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" i oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, którego był pierwszym prezesem. Właściciel, redaktor i wydawca tygodnika "Łowiczanin". Jego aktywne życie zawodowe i praca społeczna wywarły znaczący wpływ zarówno na gospodarczy jak i kulturalny rozwój miasta. Był radnym i przewodniczącym Rady Miejskiej m. Łowicza. Mniej znana jest jego twórczość literacka. Był autorem powiastek dla dzieci i młodzieży m. in.: Orzeł, Straszna Noc, Królewicz, Cyganie, Krasnoludki, Wyspa, powieści Księżanka Zocha, komedii Panienka i wspomnień z internowania Notatki Jeńca z Dänholmu. Część jego utworów powstała podczas niewoli, podobnie jak wydana w 1923 r., osadzona w realiach rodzinnego miasta, gra planszowa Podróż po Łowiczu z przeszkodami.

Warto przypomnieć, że na stronie biblioteki (Bibliografie Sławnych Łowiczan) znajduje się podmiotowa i przedmiotowa bibliografia tego wybitnego Łowiczanina.

ksienzanka_Zocha_Rybacki.png

ksienzanka_Zocha_Rybacki.png ksienzanka_Zocha_Rybacki