Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim
2016-1-14
07.01.2016Spotkanie z piotrkowianinem Marcinem Łukaszem Majewskim
Piotrków Trybunalski MBP

Laureat Nagrody KLIO, zwanej Noblem dla historyków, piotrkowianin Marcin Łukasz Majewski będzie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika. Spotkanie dotyczące książki „Wołyń. Komunizm, nacjonalizm, terroryzm” odbędzie się 14 stycznia 2016 r. o godz. 17.00.
Marcin Łukasz Majewski na podstawie prze­prow­adzo­nych­ badań przedstawił w swojej książce rozwój antypaństwowej działalności nielegalnych ukraińskich organizacji na Wołyniu, zagrażającej bezpieczeństwu państwa, w latach 1928-1938, a więc w czasie pełnienia obowiązków wojewody wołyńskiego przez Henryka Józewskiego. Szczegółowo opisał antypaństwowe akcje podejmowane przez komunistów, jak i nacjonalistów ukraińskich oraz reakcje na nie władz wojewódzkich.
(z Przedmowy, prof. dr. hab. Władysława Filara)
Marcin Łukasz Majewski, urodzony 21.06.1988r. w Piotrkowie Trybunalskim, doktorant w Instytucie Historii Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zajmuje się problemem mniejszości narodowych w Polsce w latach 1918-1945 ze szczególnym uwzględnieniem obszaru województwa wołyńskiego, a także historią Piotrkowa Trybunalskiego. Autor kilkunastu artykułów dotyczących kwestii mnie­jszo­ścio­wych­ w II Rzeczpospolitej i historii powiatu piotrkowskiego m.in. „Rozwój i działalność UNDO w województwie wołyńskim w latach 1928-1938”; „Sprawa rewindykacji kościoła podo­mini­kańs­kieg­o w Kozinie”, „Ukraińska emigracja polityczna w powiecie piotrkowskim w latach 1920-1939”, „O właściwy model polityki narodowościowej. Formowanie się koncepcji asymilacji państwowej obozu sanacyjnego po przewrocie majowym”, „Między rządami socjalistów a dominacją endecji. Początki OZN w powiecie piotrkowskim”, „Polsko-ukraiński konflikt pamięci w świetle artykułów Kuriera Galicyjskiego”.
Na spotkanie zapraszamy do czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.

majewski.jpg majewski
jpg, 2.2 MiB, 1587x2245