28.01.2016Wręczenie nagród laureatom rodzinnego konkursu świątecznego pn. „Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa”

24 stycznia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy odbyło się wręczenie nagród laureatom rodzinnego konkursu świątecznego pn. „Najpiękniejsza Szopka Bożo­naro­dzen­iowa­” połączone z koncertem kolęd i pastorałek.

Na niedzielne spotkanie do Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy przybyli laureaci i rodziny biorące udział w konkursie, czytelnicy biblioteki, mieszkańcy gminy, jak również zaproszeni goście, a wśród nich Grzegorz Hadzik wójt Gminy Trzcinica, ks. kanonik Wiesław Cieplik, Tomasz Gatner – radny Powiatu Kępińskiego, Krzysztof Ostrowski - sołtys Sołectwa Trzcinica, Stanisław Polowy – radny Gminy Trzcinica.

Po powitaniu wykonawców i wszystkich przybyłych na niedzielne spotkanie przez Renatę Gość – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, rozpoczął się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu muzyków Małgorzaty Pasznickiej i Mariusza Buczka.

Duet ten wykonał nastrojowe utwory i pastorałki, nawiązujące do okresu Świąt Bożego Narodzenia. Zaproszeni goście mogli również posłuchać wierszy o tematyce świątecznej w recytacji autorki Agnieszki Chrobot. Repertuar, który zaprezentowali stanowił wspaniałą oprawę uroczystości i dopełnił całość wydarzenia. Agnieszka Chrobot pochodzi z Kluczborka i jest autorką ośmiu tomików wierszy, m.in. „Jest taka cisza”, „W stronę światła”, „Zatrzymaj się”, „Rachunek z miłości”, „Dotknij mnie sercem”. Natomiast Małgorzata Pasznicka i Mariusz Buczek z Wołczyna są twórcami poezji śpiewanej. Na co dzień śpiewają wiersze Agnieszki Chrobot, a równocześnie komponują muzykę do wierszy innych poetów i tworzą własne utwory np.: „Szukam swego miejsca”, „Moja cudowna chwilo”, „Nie żałuje”.

Po koncercie odbyło się wręczenie nagród w rodzinnym konkursie świątecznym pn. „Najpiękniejsza Szopka Boże­naro­dzen­iowa­”. Zgodnie z założeniami konkursu do wykonania szopek zostały zaproszone całe rodziny: dzieci, rodzice, dziadkowie. Łącznie na konkurs zostało zgłoszonych 19 stajenek betlejemskich. Autorzy stajenek wykazali się niezwykłą pomysłowością, zarówno odnośnie formy szopki, jak również wykorzystanego do jej budowy materiału: drewna, papieru, włóczki, szyszek, mchu i kory, a nawet ciasta. Jury ocieniało między innymi: pomysłowość, estetykę pracy oraz trwałość konstrukcji, walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka), oryginalne ujęcie tematu, nawiązanie do tradycji, ogólne wrażenie artystyczne, dobór i wykorzystanie materiałów, wkład pracy. Laureatom, jak również wszystkim rodzinom biorącym udział w konkursie nagrody i dyplomy wręczyli Grzegorz Hadzik wójt Gminy, ks. kanonik Wiesław Cieplik – proboszcz Parafii w Trzcinicy oraz Renata Gość dyrektor biblioteki.

W niedzielne popołudnie chwilę oderwania od codzienności i rozmowy z wykonawcami przedłużył przygotowany poczęstunek, a zgromadzona tak licznie publiczność miała również możliwość zwiedzania wystawy szopek bożo­naro­dzen­iowy­ch. Koncert kolęd i pastorałek został sfinansowany przez Parafię Rzym­skok­atol­icką­ pw. Św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy, natomiast nagrody dla laureatów ufundowała Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy.

rozstrz_szopka_2015_1.jpg rozstrz_szopka_2015_1
rozstrz_szopka_2015_2.jpg rozstrz_szopka_2015_2