16.02.2016Od literackich fascynacji po ekstremalne wędrówki - spotkania z Piotrem Durakiem

Piotr Durak, mieleczanin, autor powieści Ostatni rok, tomików poetyckich Odnaleźć siebie i Wiatrołomny oraz reportażu z podróży rowerowej na Rugię Dzienniki rowerowe. To także autor cyklu fotografii, reportaży z miejsc opuszczonych przez człowieka, miejsc do których wchodzi mimo zakazu i które z wielką pasją i poświęceniem fotografuje.

I o tym wszystkim opowiadał w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu młodzieży z klas humanistycznych z II LO w Mielcu.

Książki, Prypeć i Czarnobyl

Na pierwszym spotkaniu opowiedział o swojej twórczości literackiej i w kilku słowach zachęcił młodzież do sięgnięcia nie i do zapoznania się z ich treścią.
Część drugą spotkania poświęcił, kolejnej swojej pasji – fotografii, ale...

Czarnobyl i Prypeć
Piotr Podzielił się z młodymi ludźmi opowieściami związanymi z wizytą na Ukrainie w opuszczonym mieście Prypeć oraz Czarnobylu, które odwiedził w 2009 roku.
Z wyprawy tej przywiózł mnóstwo zdjęć, które z odpowiednim komentarzem zostały uczestnikom spotkania zaprezentowane.
Wielkie wrażenie zrobiły na młodzieży fotografie: opuszczonej szkoły, placu zabaw czy wesołego miasteczka, które nigdy nie zostało uruchomione.
Sposób przekazu sprawił, że młodzież wraz z Piotrem odbywała wędrówki po szkole muzycznej, przechodziła szkolnymi korytarzami i odwiedzała zrujnowaną szkolną bibliotekę. Olbrzymia siła przekazu tkwiła też w fotografiach olbrzymiego sarkofagu, który spowił miejsce katastrofy reaktora nr 4.

Miejsca opuszczone i nawiedzone

Po krótkim przerywniku muzycznym – Piotr nie boi się gitary i nie obawia się prezentować swoich umiejętności wokalnych – nastała chwila grozy.
2016.02.03b.jpg
Piotr zaczął opowiadać o swoich wizytach w miejscach, do których wchodzi mimo wiszących zakazów. Dzięki zdjęciom mogliśmy zobaczyć niszczejące cerkwie na pograniczu polsko-ukraińskim, na wpół zrujnowane, często opustoszałe w środku, takie w których nikt nie był od wielu lat, a świadczą o tym rozpięte wszędzie pajęczyny. Na kolejnych fotografiach zobaczyliśmy opuszczone, nieczynne kopalnie w Niemczech, Polsce i na Słowacji, a wszystko to okraszone olbrzymią dawką historii związanych z ludźmi, którzy w tym miejscy zginęli.
Nie zabrakło tez informacji o nawiedzonych miejscach w pobliżu Mielca: Piotr przytoczył znana szeroko historię „dziewczynki z Biesiadki” oraz opowiedział o swoich doznaniach z noclegu w pewnym opuszczonym domu koło Przecławia, gdzie przez dwa tygodnie przeleżał zmarły właściciel posesji, którego odnalazł listonosz.
Zawsze z takich wypraw Piotr przywozi wiele zdjęć oraz pomysłów na nowe literackie wyzwania – zdradził na spotkaniu, że planuje cykl opowiadań z miejsc nawiedzonych uzupełnianych fotoreportażem z tychże miejsc.

Podróżne pontonem po Polsce

Tym razem młodzież mogła posłuchać opowieści o przygodach na pontonie, o ludziach i miejscach, jakie odwiedził oraz o nieb­ezpi­ecze­ństw­ach jakich doświadczył płynąc pontonem po rzekach Polski od Soliny aż po Świnoujście. Ważnym slajdem był ten z mapą Polski, na której Piotr zaznaczył kolorem rzeki, które przepłynął (ponad 6 tysięcy kilometrów na wodzie!) Mapka

Podczas tego spotkania młodzież z II LO mogła usłyszeć także o literackich fascynacjach Piotra Duraka (Wojaczek, Stachura, Herbert) oraz wysłuchać fragmentów jego "Dzienników rowerowych".

2016.02.12c.jpg

Ciekawych miejsc, które odwiedził i fotografii jakie Piotr wykonał zapraszamy na jego Facebooka – warto.

Tekst i zdjęcia w tekście: Jolanta Strycharz
Zdjęcie pod linkami: Piotr Durak (m. in. facebook)


2016.02.03a.jpg 2016.02.03a
jpg, 67 KiB, 640x480
2016.02.03b.jpg 2016.02.03b
jpg, 1.4 MiB, 3072x2304
2016.02.12b.jpg 2016.02.12b
jpg, 1.5 MiB, 3072x2304
2016.02.12c.jpg 2016.02.12c
jpg, 1019 KiB, 2998x1662
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Mielec MBP SCK

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo