22.03.2016„LUDZIE Z ŻELAZNYCH DOMÓW” – Wystawa o Puszczy Pyzdrskiej

W Bibliotece Publicznej Gminy Grodziec 15 marca 2016 r. odbyło się spotkanie z panem Przemysławem Kowalskim z Towarzystwa Kulturalnego „ECHO PYZDR”. Wraz z małżonką Wiesławą Kowalską, upowszechnia wiedzę o zabytkach naszego regionu, a szczególnie olęderskie dziedzictwo Puszczy Pyzdrskiej. Autor spotkania zaprezentował mobilną wystawę fotograficzną przedstawiającą aktualne krajobrazy Puszczy Pyzdrskiej i dokumenty archiwalne.
Podczas prelekcji autor wystawy opowiedział o charakterystycznym akcencie architektury Puszczy Pyzdrskiej, tak zwanych „żelaznych domach”. Są to budynki , które powstały ponad sto lat temu, do budowania których wykorzystano rudy żelaza, używane wcześniej przez osadników olęderskich przybyłych na te tereny w XVIII wieku. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć projekcję filmu dotyczącego tej historycznej krainy geograficznej we wschodniej Wielkopolsce.
W trakcie spotkania uczestnicy otrzymali publikację „Dizajn na ludowo” autorstwa dr J. Górskiej-Streicher oraz płytę filmem „Ludzie z Żelaznych domów”. Słuchacze byli zachwyceni spotkaniem . Docenili, że dowiedzieli się wielu interesujących informacji na temat przeszłości terenów, na których żyją. Ponadto bardzo chętnie wymieniali się informacjami o życiu swoich przodków, wspominali historie zasłyszane od starszych członków rodziny.
Wernisaż i wykład pokazały, że tradycja, kultura i przeszłość są bardzo ważne w życiu każdego człowieka.
Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy każdego dnia w godzinach pracy biblioteki do 23 marca 2016 roku.

DSC01212.jpg DSC01212
jpg, 3.4 MiB, 4896x2752