24.03.2016Śmigus-dyngus - z rozwagą!

21 marca Biblioteka we współpracy ze Strażą Miejską miasta Poznania zorganizowała zajęcia dla klasy 4 szkoły podstawowej. Nauczyciel-bibliotekarz zapoznał uczniów z genezą ludowych zwyczajów obchodzonych w Poniedziałek Wielkanocny, tzw. Śmigusem-dyngusem. Następnie funk­cjon­ariu­szki­ przeprowadziły pogadankę dotyczącą tego wielkanocnego zwyczaju, określając pewne ramy, których przekroczenie nie jest już atrakcyjną zabawą, lecz stwarza zagrożenie dla innych.
W drugi dzień Świąt Wielkiejnocy zwyczaj ten jest objęty kontratypem, czyli wina sprawcy jest zniesiona, nie podlega karze. Należy jednak pamiętać o właściwym zachowaniu - zabronione jest oblewanie osób, które nie mają ochoty brać udziału w zabawie, natomiast za powstałe szkody, zniszczenie mienia trzeba ponieść koszty. W takich sytuacjach strażnicy, policjanci mają prawo karać mandatami, a jeśli sprawca jest nieletni, odpo­wied­zial­ność­ materialną ponoszą rodzice lub prawni opiekunowie.
Planujemy kolejne zajęcia na temat cyberprzemocy i odpo­wied­zial­nośc­i u nieletnich. Zapraszamy nauczycieli do współpracy z Biblioteką i Strażą Miejską.

smigus.jpg 69b7ff9a-21d5-4385-9c87-f623f7eea104.jpg 81db1802-6329-4ed4-9d92-e448e2db4869.jpg

smigus.jpg smigus