15.04.2016"Kartka z ilustracją" - wystawa pocztówek ze zbiorów Edwarda Noniewicza

Zapraszamy na wystawę pocztówek ze zbiorów Edwarda Noniewicza "Kartka z ilustracją". Na odkrytkach* z początku XX wieku zamieszczone są ilustracje dzieł literackich wykonane przez m.in.: Michała E. Andriollego, Piotra Stachiewicza, Adama Setkowicza, Jana M. Szancera, Antoniego Uniechowskiego, Marię Orłowską-Gabryś.
Na wystawie można obejrzeć m. in. karty wykonane na podstawie:

*grafik Andriollego ilustrujących powieść Malczewskiego Marya i dramat Słowackiego Lilia Weneda,
*obrazów Stachiewicza do powieści Sienkiewicza Quo Vadis i Malczewskiego Marya,
*dzieła malarskie Setkowicza inspirowane utworami literackimi Słowackiego i Sienkiewicza,
*pocztówkę z 1902 r. wykonaną według fotografii Józefa Sebalda ze spektaklu Dziady Mickiewicza w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego,
*widokówki z ilustracjami do bajek autorstwa Szancera, Uniechowskiego oraz Orłowskiej-Gabryś.

Wystawę można oglądać od 22 kwietnia do 30 maja 2016 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki na os. Bratkowice.

*odkrytka - określenie pocztówki stosowane na przełomie XIX i XX stulecia
pocztowki2-001.jpg