28.05.201360-lat Biblioteki Gminnej w Podegrodziu-2009r

Trwałą pamiątką obchodów jubileuszu 60-lecia jest wydana z tej okazji publikacja „O pochodzeniu nazw miejscowych Gminy Podegrodzia i okolic” autorstwa Zenona Piotra Szewczyka. Opracowanie to, jak pisze Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego, jest skarbnicą wiedzy o tysiącletniej historii i kulturze tego regionu, ukrytej w nazewnictwie różnych miejsc: wsi, pół, lasów, potoków i gór.Autor ciekawie analizuje językową strukturę i znaczenie etymologiczne zebranych z różnych źródeł nazw terenowych, uwzględniając ich aspekty historyczne i kulturowe. Świetnie napisany słownik nazw miejscowych łączy zasady precyzyjnego wykładu naukowego z przystępną formą, dzięki czemu może z niego skorzystać każdy czytelnik.

ksiazka_strona.png ksiazka_strona
png, 217 KiB, 262x308