04.06.2013„Bibliotekarz inicjatorem życia społeczno – kulturowego w środowisku lokalnym”.

W ramach Projektu Programu Rozwoju Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna w Grybowie z/s w Stróżach (Filia Florynka i Binczarowa) jako biblioteka partnerska wzięła udział w Programie mikrograntów „Podaj dalej”.

Spotkanie odbyło się pod hasłem:„Bibliotekarz inicjatorem życia społeczno – kulturowego w środowisku lokalnym”. Miało ono na celu kultywowanie tradycji lokalnych, budowę relacji międ­zypo­kole­niow­ych poprzez organizowanie imprez integracyjnych oraz wyjazdy ukierunkowane na aktywny tryb życia.

Biblioteka wiodąca w Kamionce Wielkiej wraz z bibliotekami partnerskimi z Gminy Korzenna i Gminy Grybów zorganizowały spotkanie seniorów w dniu 16 maja 2013 roku. Reprezentanci Klubu Aktywnego Seniora działającego przy wielickiej bibliotece, uczestniczyli w wycieczce i spotkaniu integracyjnym z seniorami skupionymi wokół Biblioteki Publicznej w Kamionce Wielkiej.
Uczestniczki wycieczki rozpoczęły dzień od zwiedzania Sądeckiego Parku Etnograficznego i Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Kolejnym etapem wycieczki była przejażdżka bryczką po Barcicach, a w drodze powrotnej do Kamionki Wielkiej seniorki obejrzały Ołtarz Papieski w Starym Sączu.
Po oficjalnych powitaniach, wymianie upominków rozpoczęła się wspólna zabawa integracyjna. Bibliotekarze i seniorzy przygotowali liczne konkursy i gry sprawnościowe: przeciąganie liną, rozbijanie jajek cepami, konkursy literackie, a sami seniorzy skecze i scenki rodzajowe. Śmiechu, oklasków, dopingu i tańca było co niemiara i co najważniejsze – w konkursach nie było wygranych i przegranych – wszyscy uczestnicy byli zwycięzcami dobrej zabawy.
Wspólne wycieczki, spotkania integracyjne służą wymianie doświadczeń, pokazują jaki potencjał i możliwości posiada dana grupa społeczna. My, bibliotekarze chcemy aby seniorzy dalej działali razem z nami nie tylko dla siebie, ale również dla lokalnej społeczności, dzieląc się swoim doświadczeniem, wiedzą, zain­tere­sowa­niam­i i pasjami z młodym pokoleniem.