13.06.2013Z Kulturą Podegrodzką na ty - historia, tradycja, nowoczesność

Projekt ten realizowany jest przez Biblioteką Gminną w Podegrodziu. Zakończenie projektu przewidziane jest na koniec czerwca 2013r. Wiedza o regionie - to nie edukacja przeszłości lecz nasze miejsce we współczesnej Europie i świecie. Motto to będzie towarzyszyło podczas warsztatów realizowanych w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu a mających na celu zainteresowanie dzieci kulturą i tradycjami regionu Lachów poprzez poszerzanie wiedzy na ten temat. Projekt polega na zorganizowaniu cyklu warsztatów; • Warsztaty mające na celu zapoznaniem z obrzędowością świąt całorocznych. • Warsztaty plastyczne –bibułkarstwo wykonywanie palm i stroików świątecznych. • Warsztaty gwary podegrodzkiej. • Warsztaty z archeologiem. • Warsztaty o obyczajowości związane z przyrządzaniem posiłków. Odbyły się warsztaty , na których dzieci zapoznały się z obrzędowością świąt wielkanocnych . W warsztatach plastycznych udział wzięły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rogach, których opiekunem jest Pani Janina Buczek. Efektem tych zajęć są palmy i stroiki świąteczne.

W Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyły się warsztaty archeologiczne – „W grodzie i podgrodziu” Warsztaty są częścią szerszego projektu „ Z kulturą podegrodzką na ty- historia, tradycja nowoczesność” . Projekt realizowany jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przy wsparciu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Na początku uczestnicy warsztatów z ciekawością zwiedzili Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu gdzie między innymi są znaleziska archeologiczne z czasów cesarstwa rzymskiego, świadczą o tym, że Podegrodzie jest jedną z najstarszych osad na Sądecczyźnie. W sąsiedztwie dzisiejszego Podegrodzia istniał już w wiekach IX-X gród w Naszacowicach, stanowiący jeden z największych ośrodków plemienia Wiślan. W końcu X wieku gród spłonął a jego funkcję przejęło Podegrodzie, gdzie funkcjonowały dwa grody (Na Grobli i Zamczysko) będące kolejno siedzibą kasztelana, sprawującego w imieniu księcia władzę nad okolicznymi osadami. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się o różnicach między grodem a grodziskiem i typach wałów, czyli drewniano-ziemno-kamiennych konstrukcji o charakterze obronnym. Było ich wiele rodzajów, od prostych nasypów, palisad czy ostrokołów, przez naprzemiennie ułożone warstwy ziemi i drewna, aż do drewnianych skrzyń z beli układanych na zrąb, wypełnionych kamieniami i ziemią. Uczestnicy warsztatów sami mieli okazję stworzyć modele podobnych konstrukcji, używając do tego celu wykałaczek i gliny. Choć wydawało się to dość skomplikowane, dzieci szybko udowodniły nam swoje zdolności konstrukcyjne także w samodzielnym ręcznym lepieniu naczyń.

Pulpit 069.jpg Pulpit 069
jpg, 3.5 MiB, 4320x3240