28.05.2016Spotkanie z Kolbergiem i folklorem

W Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu odbyły się warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym prowadzone przez Magdalenę Rożek, pracownika Biblioteki, i Gabrielę Kamińską, nauczycielkę z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyprostyni i opiekunkę zespołu dziecięcego „Przyprostyńskie Koziołki”. Zajęcia przybliżające dzieciom folklor ziemi zbąszyńskiej odbyły się także tego samego dnia w sali wiejskiej w Przyprostyni.
19 maja upłynął więc pod hasłem „Oskar Kolberg”. W zbąszyńskiej bibliotece, a później w Przyprostyni, przeprowadzone zostały zajęcia z dziećmi z zerówki i klas pierwszych przybliżające sylwetkę wielkiego polskiego etnografa, jego życie, pracę oraz działania na rzecz kultury ludowej i tradycyjnej. Było naprawdę kolorowo i regionalnie: tańczyły dzieci z zespołu „Koziołki Przyprostyńskie” i zapraszały widzów do tańca, grała kapela zaproszona na zajęcia: Katarzyna Obst na skrzypcach, Jan Prządka na koźle weselnym, a swoim śpiewem i wyglądem zachwyciła wszystkich mała Zosia Obst, która mogła być dla młodych słuchaczy prawdziwą inspiracją! Dzieci zobaczyły też film animowany przybliżający postać wielkiego etnografa. Dzieci uczyły się także ludowych przyśpiewek.
Zajęcia dla dzieci były dla prowadzących edukatorek, Gabrieli Kamińskiej i Magdaleny Rożek, podsumowaniem warsztatów organizowanych w październiku zeszłego roku przez Instytut Oskara Kolberga w Poznaniu pod nazwą „Ze skarbów Instytutu Oskara Kolberga”. W latach 2015-2016 Instytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu realizuje projekt pt. „Skarby z archiwum Instytutu im. Oskara Kolberga”. Jest to program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli. Projekt jest wspó­łfin­anso­wany­ ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe priorytet Kultura ludowa i tradycyjna". Panie wzięły udział w szkoleniu, ponieważ na co dzień obie są pasjonatkami kultury Regionu Kozła i chcą w atrakcyjny sposób zarazić pasją do folkloru nowe pokolenie i uświadamiać młodym ludziom, że pamięć o tradycji ludowej jest ważna dla naszej tożsamości.
(tekst: M. Rożek, ARG, fot. K. Rożek)
Image1 - Kopia.png


Image1 - Kopia.png Image1 - Kopia
png, 472 KiB, 640x360
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Zbąszyń BP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo