31.05.2016WARSZTATY CZERPANIA PAPIERU

Maj to szczególny miesiąc dla bibliotek . To okres ,w którym cieszą się one wyjątkowym zainteresowaniem – bo biblioteka to nie tylko mury to przede wszystkim zaczarowany świat książki… W dniu 17.05.2016 r. kierownik biblioteki – Katarzyna Gromala zorganizowała dla swoich młodych czytelników warsztaty papiernicze. Dzieci ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Grodziec w towarzystwie Wójta Gminy Grodziec – Pani Anny Andrzejewskiej miały okazję poznać odpowiedzi na pytania : Jaka jest historia papieru? Jak się kiedyś robiło papier ? Jak się go barwiło? Jakim cudem pisano piękne litery za pomocą gęsiego pióra? . Eksperci w dziedzinie papieru z firmy „Kalander”, ubrani w stroje rodem ze średniowiecza, umożliwili dzieciom zastosowanie wiedzy w praktyce. Czytelnia zamieniła się w jeden wielki zakład papierniczy, w którym czerpano papier , odciskano do suchości w zabytkowej prasce wymagającej dużej siły aż kilkunastu par rąk, barwiono papier techniką japońską oraz stawiano pieczęcie z pierwszą literą imienia stemplującego ucznia, co pozwalało choć przez chwilę poczuć się niczym król pieczętujący bardzo ważny dekret. Każdy mógł zabrać do domu, na upamiętnienie tych przyjemnych chwil swoje dzieła i pochwalić się rodzinie.
Czas spędzony w średniowiecznej atmosferze na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci. Było to jedno z wielu ciekawych spotkań, jakie mieliśmy okazje organizować w bibliotece.
Katarzyna Gromala
DSC01338.jpg
Warsztaty papiernicze odbyły się w ramach zadania „Czytasz… wiesz”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Stare Miasto im. prof. Joanny Papuzińskiej.
DSC01386.jpg
DSC01337.jpg