31.05.2016Grodziec, czyli tam, gdzie… żyli olędrzy

W czwartek 19 maja 2016 roku Biblioteka Publiczna Gminy Grodziec miała okazję gościć Pana Zdzisława Kulawinka – autora książek pt. „Tam, gdzie rosną konwalie…” oraz „Tam, gdzie konwalie…”, poświęconych pasjonującej historii olędrów zamieszkujących nasze tereny.
W ten zaczarowany świat książek opisujących dzieje olęderskich osadników wprowadził inicjator spotkania – Kierownik Biblioteki – Pani Katarzyna Gromala.
W trakcie rozmowy z gościem mogliśmy natomiast poznać szczegóły tych pasjonujących historii. Dowiedzieliśmy się m.in., że osadnicy olęderscy przywędrowali na ziemie polskie tak naprawdę już przed wieloma wiekami. Słynęli oni przede wszystkim z wiedzy rolnej i umiejętności melioracji. Mianem olędrów nazywano osadników różnych narodowości: Niemców, Holendrów, Czechów, Węgrów.
Liczne ślady po osadnictwie olęderskim można napotkać na ziemiach grodzieckich. Zostawili je mieszkańcy zamieszkujący od XVI w. Grądy, Borowiec Stary, Ciświcę, Starą Hutę, Konary i Grodziec. Zamieszczone przez autora dokładne mapki tych miejscowości oraz fotografie obiektów będących wytworem olędrów (szkoły, chałupy, cmentarze) pozwalają bezbłędnie odnaleźć opisywane miejsca.
Na prośbę obecnej na spotkaniu Pani Wójt - Anny Andrzejewskiej -artysta zdradził też powód napisania tychże wspomnień. Jak sam przyznaje, napisał to wszystko nie tylko po to, by przypomnieć o historii, jaka na tych terenach się wydarzyła, ale przede wszystkim dlatego, aby ocalić ją od zapomnienia. W tym celu przez wiele lat zbierał materiały i prowadził wywiady. Bywał po kilka razy w tych samych miejscach, skrzętnie notując wszystkie cenne informacje. Starał się przekazać Nam to wszystko, jak tylko potrafił najlepiej, słowem i fotografią.
Wysiłek autora został doceniony. Jego publikacje cały czas cieszą się wśród lokalnej społeczności niesłabnącą popularnością. Wizyta pisarza w naszej Bibliotece stała się więc nie lada gratką dla naszych mieszkańców. Spotkanie z Kulawinkiem przyciągnęło zarówno pasjonatów literatury, jak i wszystkich zain­tere­sowa­nych­ historią naszego regionu. Dla wielu była to niesamowita lekcja regionalizmu i okazja do poznania swoich korzeni.
DSC01397.jpg
DSC01404.jpg


DSC01397.jpg DSC01397
jpg, 3.5 MiB, 4896x2752
DSC01399.jpg DSC01399
jpg, 2.9 MiB, 4896x2752
DSC01404.jpg DSC01404
jpg, 3.6 MiB, 4896x2752
DSC01417.jpg DSC01417
jpg, 2.8 MiB, 4896x2752
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Grodziec BPG

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo