14.06.2016NOC BIBLIOTEK

4 czerwca po raz pierwszy włączyliśmy się w obchody Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. W sobotni wieczór zaprosiliśmy mieszkańców naszego miasta na nocne wypożyczanie książek. Można było zobaczyć Wypożyczalnię "od kuchni" czyli wejść do działu literatury popu­larn­onau­kowe­j, gdzie na co dzień czytelnicy nie mają dostępu. Noc rozpoczęliśmy otwarciem wystawy prac naszej czytelniczki Dagmary Grochali. Młodej lubliniczanki, dla której malarstwo jest pasją już od dzieciństwa. Jej obrazy to przede wszystkim technika malowania ołówkiem, pastelami, farbami olejnymi itp. Lubi bawić się cieniami, eksperymentować.
Następnie nasz gość specjalny pan Marek Harny opowiedział zebranym o swoim warsztacie pisarskim, skąd czerpie pomysły na tytuły swoich książek, fabułę oraz o perypetiach z wydawnictwami. Po spotkaniu autorskim odbyło się losowanie nagród w jubileuszowym konkursie. W rolę przysłowiowej "Sierotki Marysi" wcielił się pan Marek.
W kategorii do 14 lat nagrodę główną (bon o wartości 100 zł, do zrealizowania w naszej księgarni) otrzymała Ewa Jędryka, pendriavy powędrowały do Julii Maciejewskiej oraz Zuzanny Stężały, zestaw upominków z naszym logo wylosowali Bartosz Wychowski i Igor Jaźwiński. Po odbiór nagród zapraszamy do Wypożyczalni w bibliotece głównej.
W kategorii młodzież od 15 lat i dorośli nagroda główna czyli tablet powędrował do p. Ewy Szefer, bon o wartości 50 zł (do zrealizowania w naszej księgarni) otrzymał p. Henryk Pruski, pendrive wylosowała p. Mariola Gładysz, a zestaw upominków otrzymali: Patrycja Zyska, Katarzyna Michałek, Aleksandra Podsiadło, Halina Jasińska oraz Barbara Maciejewska.
Wszystkim jeszcze raz gratulujemy!
Na wieczór z poezją i prozą zaprosił Lubliniecki Klub Literacki Logos, którego członkowie zaprezentowali swoją twórczość. Jako pierwsze wystąpiły panie: Urszula Mikołajczyk, Maria Dziuk, Joanna Gerdes i Kamila Stolarek. Wśród panów zaprezentowali się Grzegorz Kopiec, Robert Olczyk, Ireneusz Gimiński oraz założyciel klubu p. Edward Przebieracz. Miłą niespodziankę sprawiła nam p. Maria Dziuk, która specjalnie na tę okazję napisała wiersz:

Noc Bibliotek
Wszystkie bardzo są przejęte
te sczytane, ciut zużyte i te nowe nierozcięte.
Każda chce być na widoku, Noc Bibliotek jest raz w roku
Przyjdą nasi przyjaciele, o przyjaciół trzeba dbać
Spojrzą, że nas jest tu wiele - tylko brać.
Mnie wybrano wiele razy puszy się jedna niemiła,
ale z musu bez obrazy, boś lekturą w szkole była.
A gdy przyszły w szkole zmiany stoisz w kurzu w kącie ściany
Już od progu miłych gości zawsze witają nowości
jeszcze lśniące i pachnące bestsellery - jak dla kogo,
ty swą podążaj czytelniczą drogą, która niech nie będzie krzywa
W książkach jest mądrości wiele, z autorami różnie bywa.
Razem z biblioteczną kartą wybierz książki, które warto.
Noc Bibliotek chce dziś zbudzić zgraję duchów
Książkom to już obojętne, one chcą być ciągle w ruchu,
nie je czyta każdy chętnie.
Do czytania zachęcamy z tej powiastki morał mamy;
Mądrym będzie w wielkim świecie, kto jest często w bibliotece.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy ten ciepły sobotni wieczór spędzili z nami.

m_2.jpg m_2
9.jpg 9