15.06.2016Wystawa pt. „Nominowani i Nagrodzeni w Konkursie o Nagrodę im. Ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii Sądecki Autor i Książka o Sądecczyźnie

Wystawa pt. „Nominowani i Nagrodzeni w Konkursie o Nagrodę im. Ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii Sądecki Autor i Książka o Sądecczyźnie
organizowanym przez Fundację Sądecką i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” towarzyszyła seminarium – „WIECZORNE SĄDECZAN ROZMOWY” w Kinie Sokół w Starym Sączu w dniu 11 czerwca 2016 roku podczas IV Zjazdu Sądeczan

Konkurs o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowany jest przez Fundację Sądecką i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”.
Patron tej Nagrody ks. prof. Bolesław Kumor urodził się w 1925 roku, pochodził z Niskowej. Był jednym z najw­ybit­niej­szyc­h historyków Kościoła naszych czasów. Wykładał na KUL, PAT i w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W dorobku naukowym miał ok. 650 pozycji, w tym 37 książek, m.in. ośmiotomową historię Kościoła powszechnego, czterotomową historię Kościoła w Polsce oraz monografię diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej. Z jego prac do dzisiaj korzystają alumni seminariów w całym kraju.

Konkurs ma na celu popularyzację książek o Sądecczyźnie i uhonorowanie sądeckich literatów, poetów, historyków i publicystów. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: „Książki o Sądecczyźnie” i „Sądecki Autor”. Nagroda ma także wymiar finansowy: laureaci, oprócz pamiątkowej statuetki, otrzymają 20 tys. zł do podziału.
Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać: wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury, organizacje społeczne, samorządy lokalne, sami autorzy oraz czytelnicy. Prezentacja książek i autorów nominowanych do nagrody odbywa się na portalu Sadeczanin.info. Przez dwa tygodnie miesiąca lutego, czytelnicy mogą głosować na ulubioną książkę i ulubionego autora. Kapituła konkursu, w której zasiadają reprezentanci najważniejszych placówek kulturalnych Sądecczyzny oraz lokalnych mediów, na czele z przewodniczącą Panią Mariolą Berdychowska, podlicza głosy i spisuje stosowny protokół.
Wyniki Konkursu ogłaszane są podczas Wielkiej Gali Sądeczan w „Sokole”, na której wręczane są nagrody.

Dotychczas odbyły się już cztery edycje tego konkursu.
W roku 2012 w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” wygrały trzy tomowe „Dzieje Miasta Nowego Sącza”, wydane w 1992 roku z okazji 700-lecia Nowego Sącza. Nagrodę odebrał prof. Dr hab. Feliks Kiryk, pod którego redakcją naukową wydano to dzieło.
Natomiast w kategorii „Sądecki Autor” nagrodę zdobyła poetka z Piwnicznej – Wanda Łomincka-Dulak.
W roku 2013 w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” wygrała praca Danuty Sułkowskiej pt. „Za klauzurą. Starosądecki klasztor klarysek od założenia do współczesności”.
W kategorii „Sądecki Autor” wygrał Antonii Kroh, autor. m.in. „Sklepu potrzeb kulturalnych”.
W roku 2014 w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” wygrał dr Zenon Szewczyk i jego dzieło „Słownik gwary Lachów Sądeckich”.
W kategorii „Sądecki Autor” wygrał prof. dr hab. Wojciech Kudyba.
W roku 2015 w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” wygrał Jerzy Giza i jego książka „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922”.
W kategorii „Sądecki Autor” wygrał prof. dr hab. Bolesław Faron.

Ks. Kumor zmarł w 2002 roku. Po swoim pięknym i pracowitym życiu został pochowany w Niskowej. Jego grobowiec znajduje się na dziedzińcu kościoła św. Stanisława Kostki w Niskowej, do którego budowy ksiądz Profesor się przyczynił.

Wystawa przygotowana została przez Powiatową i Miejsko-Gminna Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu. Wystawa eksponowana będzie 21 czerwca 2016 roku w Muzeum w Muszynie.


Wystawa_PiMGBP.jpg Wystawa_PiMGBP
jpg, 334 KiB, 848x1200
SAM_1206.jpg SAM_1206
jpg, 6.4 MiB, 5152x3864
SAM_1208.jpg SAM_1208
jpg, 6.1 MiB, 5152x3864
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Stary Sącz

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo