06.07.2016"Roczniki miasta Łowicza" A. K. Cebrowskiego do pobrania online

W roku 880. lecia Łowicza oraz 30. rocznicy nadania imienia Miejskiej Bibliotece przygotowaliśmy wersję elektroniczną "Roczników miasta Łowicza" Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego. Pliki przystosowane do odtwarzania w przyjaznych formatach (pdf, azw3, epub, mobi) można już bezpłatnie pobrać z naszej strony www

Fragment:

"W roku zaś 1648 dnia 21 stycznia na cztery godziny przed wschodem słońca stało się całkiem niespodziewanie wielkie nieszczęście. wysoka i piękna wieża ratuszowa, kryta blachą ołowianą pobieloną cyną, runęła od fundamentów poczynając zupełnie nagle bez żadnych znaków, że się rujnuje. Niedawno umieszczono na niej wspaniały zegar. W upadku swym ledwie nie cały ratusz przygniotła i zniszczyła z wielką stratą i pohańbieniem dla miasta. Dwunastu ludzi śpiących wtedy na ratuszu zostało zabitych, czterech zaś za łaską Boską ocalało.

Kilka dni przedtem spalono na stosie pewną staruszkę podejrzaną o czary. Jej skrzyneczkę z drobiazgami dzień przedtem przyniesiono do piwnicy pod wieżą, stad wielu mniemało, że to inne czarownice siłą diabelską sprawiły to zniszczenie. Ja zaś upatruję przyczynę nieszczęścia w fundamentach źle założonych i wielkim ciężarze ołowiu, którym wieżę przykryto, wynoszącym 170 centnarów. Szkodę ledwie będzie można naprawić kosztem 30000 złotych."

Warto przypomnieć, że na stronie biblioteki w zakładce nasze publikacje znajdują się wcześniej wydane regionalne ebooki (Karola Rybackiego "Księżanka Zocha" oraz "Notatki Jeńca..." ; Zbigniewa Kostrzewy "Guziki w literaturze").
e-kroniki_akcebrowskiego-okladka.jpg

e-kroniki_akcebrowskiego-okladka.jpg e-kroniki_akcebrowskiego-okladka