20.07.2016WYSTAWA PROJEKTÓW ARCYKSIĄŻĘCEGO ARCHITEKTA

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej zaprasza na niecodzienną wystawę. „Budownictwo służbowe leśne na terenach Żywiecczyzny wg projektów Karola Pietschki” to plany arch­itek­toni­czne­ autorstwa arcyksiążęcego architekta, które stanowią ewenement w historii architektury europejskiej. Wykonane one zostały na białym bristolu, rysowane brązowym lub czarnym tuszem oraz lawowane farbami. Karol Pietschka pracował dla Albrechta Fryderyka Habsburga, właściciela dóbr żywieckich oraz cieszyńskich.
Wystawa mogła powstać dzięki zbiorom Archiwum Państwowego oraz Muzeum Miejskiego w Żywcu – do dnia dzisiejszego zachowało się ponad 250 oryginalnych projektów. Jeden z nich, dotyczy również naszej miejscowości – przedstawia projekt domu gajowego w Lipowej z 1867 roku.
Wystawę oglądać można do końca lipca, od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy biblioteki.

wystawa.jpg wystawa
wystawa 2.jpg wystawa 2