Rodzaj wydarzenia

2016-9-3
24.08.2016Narodowe Czytanie 2016
Piotrków Trybunalski MBP

Zapraszamy na Narodowe Czytanie! Piotrkowskie wspólne czytanie rozpocznie się 3 września 2016 r. o godz. 10.00 w Parku im. św. Jana Pawła II.

Tegoroczną lekturą, która została wybrana w internetowym głosowaniu, jest "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W roku 2015 wspólnie czytaliśmy "Lalkę" Bolesława Prusa.

Podstawowym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę, ale i wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Strona akcji: www.prezydent.pl

plakat.jpg plakat