06.09.2016Narodowe Czytanie „Quo vadis” w Bibliotece Publicznej w Łososinie Dolnej

Narodowe czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych dzieł literackich pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, mająca popularyzować czytelnictwo, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami literatury polskiej, a także zwrócić szczególną uwagę na potrzebę i dbałość o język polski.
Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Wyniki ogłosił w lutym prezydent Andrzej Duda. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
5 września 2016 roku Biblioteka Publiczna w Łososinie Dolnej po raz pierwszy wzięła udział w Narodowym Czytaniu.
W przeniesieniu w świat starożytnego Rzymu pomogli nam goście, którzy przyjęli zaproszenie do tegorocznej edycji, a byli nimi: Pan Stanisław Golonka – Wójt Gminy Łososina Dolna , Panie Barbara Cetnarowska i Urszula Załubska – radne Gminy Łososina Dolna, Pani Monika Sowa- dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna , Pani Lidia Adamczyk – pracownik Centrum Kultury i Promocji , ksiądz Tadeusz Wolak z parafii Łososina Dolna , Pan Bogdan Łęczycki- Komendant Policji, Panie : Helena Karpiel, Janina Jasnos oraz Pan Lesław Bobrowski – członkowie Klubu Aktywni Plus, Pani Stanisława Sorotowicz-Michalik – czytelniczka biblioteki, Pani Marlena Orzechowska – studentka ,oraz młodzież z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych im. Jana Pawła II w Łososinie Dolnej wraz z opiekunami Panią Prusak Renatą ,Michalak Bożeną i Bogusławą Połomską -Kuźma .
Na zakończenie rozlosowano książki Quo vadis z pamiątkową pieczęcią logo Narodowego Czytania przesłaną przez Kancelarię Prezydenta RP.