14.09.2016Za nami Narodowe Czytanie

Gminna Biblioteka Publiczna w Rychtalu we współpracy z Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Rychtalu włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. Patronat honorowy nad akcją objęła para prezydencka.
Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Rok 2016 to rok Henryka Sienkiewicza i właśnie jego dzieło ,,Quo vadis'' stało się lekturą Narodowego Czytania. . To jedna z najbardziej znanych na świecie polskich książek. Została wydana w około sześćdziesięciu krajach i w ponad pięćdziesięciu językach.
5 września 2016 r. do biblioteki przybyli uczniowie gimnazjum oraz lektorzy, którzy przyjęli zaproszenie do głośnego czytania ,,Quo vadis''.
Adaptację rozdziałów powieści czytały znane w lokalnej społeczności osoby : Robert Adamek, Alina Bakalarz, Czesław Balcerzak, ks. Mariusz Białobłocki, Beata Czaczkowska, Marzena Łazarczyk-Łazaj, Marek Niechciał, Michał Stasiak, Piotr Szczurek, Dariusz Świerczyński
i Tomasz Talar.
Lektorzy zadbali o interesujące interpretacje prezentowanych tekstów, co słuchacze nagradzali gromkimi brawami.
Po wysłuchaniu powieści, każdy mógł skorzystać z ostemplowania swoich egzemplarzy książek okolicznościową pieczęcią przysłaną z Kancelarii Prezydenta.
Całemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa książkowa o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.
Wszystkim, którzy włączyli się w akcję Narodowe Czytanie serdecznie dziękujemy!

nar2.jpg nar2
nar1.jpg nar1