Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej
Lipowa 708
34-324 Lipowa
2016-12-9
30.11.2016Projekcja filmu "Zima na Lampedusie"
Lipowa GBP

Za nami mnóstwo ciekawych spotkań autorskich, wystaw, warsztatów, dyskusji o książkach. Tym razem Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej wraz z Urzędem Gminy Lipowa serdecznie zapraszają Państwa na zupełnie inne wydarzenie.
9 grudnia (piątek) o godzinie 17:00 w siedzibie biblioteki w Lipowej (Lipowa 708, budynek Urzędu Gminy) w ramach projektu „WATCH DOGS – Zrób to sam”, odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Zima na Lampedusie”.
"Zrób to sam" to nowy projekt realizowany przez organizatorów festiwalu WATCH DOCS – Społeczny Instytut Filmowy i Helsińską Fundację Praw Człowieka przy wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w ramach którego siedem wybitnych dokumentów prezentowanych podczas minionych edycji festiwalu może zostać udostępnionych wszystkim osobom i instytucjom w Polsce chętnym zorganizować pokaz, połączony z debatą lub rozmową.
Zdjęcia do dokumentu „Zima na Lampedusie”, w reżyserii Jakoba Brossmanna, kręcone były na tytułowej włoskiej wyspie, którą prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny.
Zapraszamy do obejrzenia trailera filmu:
www.watchdocs.pl
WD_zrob_sam_logo_poziom.jpg