09.09.2013Wakacje z biblioteką-wycieczka do Krakowa 23.08.2013r.

23 sierpnia uczestnicy programu „Wakacji z Biblioteką” realizowanego przez Bibliotekę Gminną w Podegrodziu odwiedzili Kraków, gdzie głównym punktem programu było zwiedzanie nowoczesnego muzeum historycznego w podziemiach Rynku . Podzieleni na dwie grupy zwiedziliśmy szlak turystyczny, poznając historię śred­niow­iecz­nego­ Krakowa. Mogliśmy usłyszeć i zobaczyć jak wyglądało codzienne życie, handel i transport .
Zwiedzające muzeum dzieci wędrowały pod ziemią wokół Sukiennic kładkami zawieszonymi nad śred­niow­iecz­nymi­ traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek. Obejrzały zachowane w wielu miejscach relikty konstrukcji, obiektów i architektury, kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów tran­spor­tują­cych­ towary w czasach króla Władysława Łokietka, najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa, ozdoby, monety i różnorakie przedmioty , dawne wodociągi, Kramy Bogate, Wielką Wagę gdzie mogły się zważyć i przeliczyć swoją wagę wg. śred­niow­iecz­nych­ miar, obejrzeć filmowe aktorskie inscenizacje handlu w kramach i średniowieczne tortury.
Ogromne wrażenie wywarło na zwiedzających cmentarzysko z XI wieku i relikty spalonej przez Tatarów osady z XIII wieku. Wycieczka do muzeum była ciekawą lekcją historii i wiedzy o kulturze Polski ze szczególnym podkreśleniem związków królewskiego miasta z cywilizacją europejską
Na trasie naszej wędrówki znalazła się też Bazylika Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Spore wrażenie na dzieciach zrobił widok papieskiego Krakowa oglądanego z wieży widokowej Bazyliki.

Pulpit 012 Kraków.jpg Pulpit 012 Kraków
Pulpit 014 kraków.jpg Pulpit 014 kraków