Krowoderska Biblioteka Publiczna
Al. Słowackiego 46
2016-12-1
01.12.2016Joanna Dziubińska "Ikony - piękno drewna"
Kraków KBP

Biblioteka Główna, Czytelnia naukowa przy ul. Królewskiej 59 zaprasza na wystawę Joanny Dziubińskiej "Ikony - piękno drewna". Na wernisaż wystawy z występem kapeli Jaworcanie zapraszamy 1 grudnia o godzinie 18:00.

Joanna Dziubińska od dzieciństwa związana jest z górami oraz ze sztuką ludową. Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach artystycznych, która od pokoleń zajmuje się tworzeniem sztuki i rękodzieła ludowego. Jej pasje artystyczne są bardzo szerokie, nie „zamyka się” w jednej technice, bo jak sama mówi, to daje jej poczucie wolności. Ostatnio tworzy głównie w technice decoupage, maluje (także na szkle) oraz fotografuje. Dużą radość sprawia jej lepienie w glinie oraz odnawianie starych mebli. Ma za sobą kilka wystaw w kraju (w tym 3 w Krakowie) i za granicą (Słowacja, Węgry). Prowadzi w Szczawnicy Galerię Sztuki Ludowej i Rękodzieła „Krzywa Jabłonka”, gdzie organizuje wystawy i wernisaże artystom z regionu Pienin i Podhala. W galerii można zobaczyć i nabyć obrazy malowane różnymi technikami, rzeźby, płaskorzeźby, witraże, hafty, ceramikę oraz inne techniki artystycznego wyrazu.

Jaworcanie mają bardzo bogaty repertuar – „Muzyka łuku Karpat”. Kapela prezentowała go podczas licznych koncertów, występów, przeglądów, festiwali lokalnych odbywających się w regionach Polski i poza jej granicami. Przygrywała na różnych imprezach okol­iczn­ości­owyc­h. Kapela Jaworcanie współpracuje z lokalnymi twórcami kultury oraz od wielu lat z Zespołem Pieśni i Tańca „ Juhasy” ze Szczawnicy dając wiele koncertów wspólnych. Tradycją Kapeli wraz z „ Juhasami” jest od lat odwiedzanie Uniw­ersy­teck­iego­ Szpitala w Krakowie Prokocimiu gdzie grają koncert i rozdają drobne upominki chorym dzieciom. Swoją pasją do muzyki i ludowych zwyczajów „Jaworcanie” sprawili, że od wielu lat w Jaworczańskim kościele odbywają się niepowtarzalne góralskie „pasterki” w okresie Bożego Narodzenia.

drewno.jpg

drewno.jpg drewno