Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie
2017-1-20
10.01.2017Góry Aleksandra Lwowa
Kościan MBP

Zapraszamy na spotkanie z wybitnym polskim himalaistą. Alek Lwow już wkrótce w naszej bibliotece!!!!!!!!!!!
Wstęp wolny.
Aleksander Lwow - znakomity polski alpinista i himalaista, uczestnik wielu wypraw w Tatry, Alpy, Hindukusz, Pamir, Kaukaz, Himalaje i Karakorum, zdobywca czterech ośmi­otys­ięcz­nikó­w. Dokonał pierwszego, a zarazem najszybszego do tej pory wejścia na Pumori. Człowiek z bogatym bagażem doświadczeń górskich, autorytet w dziedzinie wspinaczki.
Wieloletni redaktor biuletynu „Góry i Alpinizm”. Pisze zarówno do polskich, jak i zagranicznych magazynów. Jest autorem książek: „Liny alpinistyczne”, „Wybrałem góry”, „Zwyciężyć znaczy przeżyć”. Był wydawcą niemieckiej monografii „Western Karakoram” oraz książki Stanisława Worwy „Bliżej nieba”.
Często na wyprawy zabierał ze sobą kamerę, a materiały filmowe, które udało mu się zgromadzić wykorzystywano w programach telewizyjnych. Jest również częstym gościem na polskich i zagranicznych festiwalach filmów górskich. Regularnie gości na festiwalach górskich w takich miejscowościach jak: Trento, Teplice, Poprad, Bratysława, Graz.
Za wyczyny alpinistyczne dwukrotnie honorowany złotymi medalami „Za wybitne osiągnięcia sportowe” - za zimowy Everest 1979/80 i za wytyczenie (razem z Krzysztofem Wielickim) nowej drogi na wschodniej ścianie Manaslu w 1984 r. W roku 1999 został „zbiorowym” laureatem nagrody „Kolosa” przyznanego zdobywczej wyprawie zimowej na Everest.