Biblioteka Kraków (KBP) - Filia nr 21 (czytelnia)
Królewska 59
2017-1-31
26.01.2017Sztuka witrażowa w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku.
Kraków KBP

Czytelnia naukowa filia 21, Biblioteki Kraków przy ul. Królewskiej 59 zaprasza 31 stycznia o godzinie 18:00 na wykład dra Tomasza Dudka "Sztuka witrażowa w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku".

Wykład będzie poświęcony krakowskim witrażom na przełomie XIX i XX w. To szalenie ciekawy, a zarazem bardzo mało znany temat. Wędrując ulicami naszego miasta, co róż możemy napotkać witraże z tego okresu. W lepszym lub gorszym stanie cieszą one oko współczesnych mieszkańców naszego i turystów. Autor przedstawi zarówno witraże o tematyce sakralnej tak znanych twórców jak np. Józef Mehoffer, czy Stanisław Wyspiański oraz witraże o tematyce świeckiej projektowane np. przez nieco zapomnianego artystę Stefana Matejkę. Wykład będzie bogato zilustrowany przeźroczami na których przedstawiono wybrane krakowskie witraże.
dr Tomasz Dudek - historyk, archiwista, bibliotekarz, przewodnik po Krakowie

dudek.jpg