Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
2017-3-24
08.03.2017Mama umiera w sobotę – spotkanie z Rafałem Niemczykiem
Jaworzno MBP

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza, 24 marca o godz. 17.00, na spotkanie z jaworznianinem Rafałem Niemczykiem, autorem tomu opowiadań „Mama umiera w sobotę”. Literacki debiut został nagrodzony w konkursie Promotorzy Debiutów Fundacji Tygodnika Powszechnego i Instytutu Książki. Autor jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2017. Jego książkę określono mianem „jednego z najbardziej obiecujących debiutów ostatnich lat”. Na podstawie utworów ze zbioru zrealizowane zostało słuchowisko w radiowej Dwójce. Rafał Niemczyk śmiało czerpie z tradycji światowej literatury, nawiązując do twórczości takich gigantów jak Franz Kafka czy Edgar Allan Poe. W swoich opowiadaniach buduje nastrój grozy i tajemnicy. Jak pisze wydawca:
„Niemczyk, zupełnie nie przejmując się zalecaną debiutantowi ostrożnością, żongluje sceneriami: osadza swoich bohaterów to pod budką z piwem na polskim blokowisku, to w pachnącej kwiatem lotosu willi w Bombaju. Misternie konstruuje przedstawione światy, nie boi się niedopowiedzeń i symboliki. W jego opowiadaniach często czai się trudna do sprecyzowania groza rodem z Miasteczka Twin Peaks. Coś tajemniczego i niepokojącego bez przerwy wisi w powietrzu, czyha za rogiem i wyciąga włochatą łapę. Po bohaterów. I czytelników”.

źródło: Materiały prasowe

Spotkanie_Niemczyk.jpg Spotkanie_Niemczyk