21.03.2017Festiwal Magia czytania z Fundacją PZU

BIBLIOTEKA KRAKÓW wspólnie z Fundacją PZU przygotowała cykl ponad stu dwudziestu wydarzeń literackich, teatralnych i plastycznych. Projekt „Festiwal Magia czytania z Fundacją PZU” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, z Krakowa i okolicznych miejscowości, które przebywają w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych na terenie miasta oraz uczęszczają do szkół integracyjnych. Celem przedsięwzięcia jest również integracja młodych ludzi z dysfunkcjami z ich sprawnymi rówieśnikami i kształtowanie w tej grupie pozytywnych postaw wobec innych. Wszyscy będą mieli okazję wspólnie uczestniczyć w spotkaniach z autorami książek, obejrzeć przedstawienia teatralne w bibliotekach oraz wziąć udział w tematycznych warsztatach literackich i odwiedzić… niewidzialną bibliotekę.

PROJEKT SKŁADA SIĘ Z PIĘCIU KOMPONENTÓW:

Karuzela z autorami - spotkania z autorami książek
Cykl czterdziestu spotkań z autorami książek dla dzieci i młodzieży: Pawłem Beręsewiczem, Tomaszem Trojanowskim, Grażyną Bąkiewicz, Agnieszką Frączek, Renatą Piątkowską, Joanną Olech, Anną Onichimowską, Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Wojciechem Widłakiem, Rafałem Witkiem i Laurą Łącz. Dzieci i nastolatki bardzo przeżywają bezpośredni kontakt z „ukochanymi” przez nich pisarzami, bywa on dla nich inspiracją do sięgnięcia po inne książki, a potem po następne… Podczas spotkań autorskich zostaną wykorzystane aktywizujące metody pracy dydaktycznej i metodyki zabawy. Spotkania dla dzieci głuchoniemych będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Teatr wśród książek - spektakle teatralne
W wybranych filiach Biblioteki Kraków odbędzie się pokaz dwudziestu spektakli teatralnych, adaptacji literackich, wystawionych przez Teatr Otwarty TO i Teatr KRAK-ART. Spektakle dla dzieci niewidomych i niedowidzących odbędą się z audiodeskrypcją, a dla dzieci głuchoniemych z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Literacki świat dziecka czyli warsztaty plastyczno-muzyczne dla najmłodszych
Cykl piętnastu zajęć z krakowskimi pisarzami i plastykami: Barbarą Gawryluk, Beatą Ostrowicką, Ewą Stadtmüller i Stanisławą Białoskórską. Ich zadaniem będzie pokazanie dzieciom, że książka to nie tylko litery i papier. Wykorzystując ruch, plastykę i muzykę dzieci będą tropić różne zagadnienia z zakresu terminów literackich, rymów, itp. Podczas warsztatów literackich dzieci ze Szpitala w Prokocimiu napiszą własną bajkę, a pracujący razem z nimi doświadczeni autorzy i graficy pomogą nadać ostateczny kształt ich dziełom. Efektem warsztatu będzie wydanie dwóch dziecięcych książeczek.

Klub słuchającego malucha - rodzinne spotkania z książką
W trzech wybranych bibliotekach (filie nr 20, 45 i 56) raz w tygodniu odbywać się będą spotkania, a planowanych jest ich czterdzieści, podczas których rodziców dzieci do lat 6 będziemy zachęcać do wspólnego z nimi czytania książek. Czytaniu książeczek, pod merytoryczną opieką bibliotekarza, towarzyszyć będzie wspólna zabawa i zajęcia plastyczne.

Niewidzialna biblioteka - wystawa połączona z interaktywnymi zajęciami integracyjnymi
To cykl dziesięciu zajęć służący kształtowaniu wśród dzieci i młodzieży pozytywnych postaw wobec osób z niep­ełno­spra­wnoś­ciami, służący uwrażliwieniu na ich problemy, m.in. poprzez ukazanie im, jak w społeczeństwie funkcjonują osoby z dysfunkcją wzroku. Projekt Niewidzialna biblioteka obejmuje wystawy i warsztaty, połączone z interaktywną podróżą w niewidzialny świat, podczas których osoby widzące przekonają się, jak radzić sobie bez pomocy wzroku. Przewodnikami będą niewidomi nastolatkowie oraz ich opiekunowie – tyflopedagodzy (specjaliści od edukacji i rehabilitacji niewidomych i słabowidzących).

www.biblioteka.krakow.pl

magia_02.jpg

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU


magia_02.jpg magia_02
jpg, 260 KiB, 700x992
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo