11.04.2017Joanna Krzyżanek w bibliotece

Uczniowie klas III Szkoły Podstawowej w Rychtalu, 07 kwietnia 2017 r., uczestniczyli w spotkaniu z poznańską pisarką - Joanną Krzyżanek. Spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Rychtalu we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.. Pani Joanna Krzyżanek pisze bajki, opowieści i wiersze dla dzieci. Książki z serii ,,Pachnąca biblioteka’’, Przygody kury Adeli oraz o Cecylce Knedelek są ulubionymi lekturami najmłodszych czytelników. Spotkania prowadzi w formie warsztatów literackich, plastycznych oraz kulinarnych.
W pierwszej części spotkania Pani Joanna opowiedziała o swoich najp­iękn­iejs­zych­ wspomnieniach z dzieciństwa, o początkach pisania, o pierwszej książce, napisanej w dzieciństwie - te pierwsze próby literackie przechowywała babcia autorki przez wiele lat , aby stały się największym skarbem, pełnym wspomnień. Babcia pani Joasi – Cecylia, potrafiła wyczarować najwspanialsze potrawy, a autorka jako mała dziewczynka przy tym jej asystowała. Gdy dorosła postanowiła przepisy babci opublikować w opowieściach o Cecylce Knedelek. W ten sposób powstały najpiękniejsze bajki, zawierające w treści przepisy kulinarne zachęcające do przygotowania wspólnych posiłków dzieci z rodzicami. Podczas prezentacji multimedialnej, autorka przeniosła dzieci w podróż do Starego Knedelkowa . Poznały tam mieszkającą w domu przy ulicy Naleśnikowej 5 Cecylię Knedelek oraz mieszkańców tej miejscowości : Panią Ludmiłę , Pana Alojzego , gęś Walerię oraz bliźniaczki Lusi i Luci. Wiele radości wywołało opowiadanie: ,,Cecylka Knedelek i Wielkanoc” o przygotowaniach do Wielkanocy w Starym Knedelkowie. W części warsztatowej uczniowie z przygotowanych wcześniej elementów, pod czujnym okiem pani Joanny, wykonywali zabawne zajączki, symbole zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Spotkanie z pisarką potwierdziło, że literatura może poruszać wszystkie zmysły i wyobraźnię, inspirując do wielu kreatywnych działań oraz pasji. W podziękowaniu za piękne i ciekawe opowieści oraz miłą zabawę, wręczono Pani Joannie kwiaty a każdy uczestnik spotkania otrzymał od pisarki zakładki z autografem.

CAM00396.jpg CAM00396
jpg, 1.4 MiB, 2448x3264