Rodzaj wydarzenia

edukacyjne

Plac Wolnica 1, Kraków
2017-4-19
14.04.2017„Żonkile” – spacer „Śladami kultury żydowskiej”
Biblioteka Kraków

19 kwietnia, w 74. rocznicę powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz piąty organizuje społeczno-edukacyjną akcję "Żonkile", której celem jest przywrócenie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim oraz budowanie wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

Żonkil stał się symbolem powstania dzięki jego ostatniemu dowódcy- Markowi Edelmanowi. W każdą rocznicę wybuchu zrywu, składał on, pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, bukiet żonkili. Żółte płatki tych symbolizujących pamięć, szacunek i nadzieję kwiatów, układają się w kształt sześ­cior­amie­nnej­ gwiazdy.

W tym roku do akcji włączy się również Biblioteka Kraków. 19 kwietnia zapraszamy Krakowian na spacer „Śladami kultury żydowskiej”. Wyruszamy o godz. 12:30 z Placu Wolnica 1, skąd po krótkim wprowadzeniu historycznym przejdziemy ulicami żydowskiego Kazimierza.

Spacer poprowadzi Dominika Stęclik - biliotekarz i przewodnik miejski po Krakowie.

Trasa spaceru:
- spotkanie przy Muzeum Etnograficznym na Placu Wolnica 1 (tablica Henryka Hochmana - Sprowadzenie Żydów do Polski)
WPROWADZENIE: „Przyczyny pojawienia się osadnictwa żydowskiego w Polsce".

• Przejście ulicami żydowskiego Kazimierza (ulica Józefa, bejt ha-midrasz przy ul. Meiselsa, Plac Nowy).

• Rytualna ubojnia drobiu, synagoga Ajzyka, synagoga Wysoka, ulica Szeroka: Stara Synagoga, synagoga Remuh, mykwa, obelisk Nissenbaumów.

• Nowy cmentarz żydowski przy ul. Miodowej - grób Mordechaja Gebirtiga, obelisk ofiar Holokaustu.

Trasa przystosowana jest również dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h.

Wstęp bezpłatny.

fb_wydarzenie_żonkile.png