01.06.2017Wystawa drewnianych zabawek.

Z okazji Dnia Dziecka, od 1 czerwca do końca miesiąca zapraszamy naszych najmłodszych czytelników, ale również "starsze dzieci", do oglądania wystawy drewnianych zabawek Państwa Wiesławy i Mariana Łobozów.

Rodzinne tradycje zabawkarskie Marian Łoboz kultywuje od najmłodszych lat. Tajniki wyrobu i zdobienia zabawek przekazali mu rodzice Władysław i Agnieszka oraz dziadek Józef.
Przy wyrobie i sprzedaży zaangażowana była cała rodzina. Podobnie dzisiaj Marian pracuje z żoną Wiesławą, a umiejętności zabawkarskie przekazał synom Piotrowi i Krzysztofowi.
Łobozowie sprzedawali swoje wyroby na targach i odpustach zarówno w okolicznych miastach (Wadowice, Andrychów, Żywiec), jak i na Śląsku, zaś za pośrednictwem „Cepelii” i „Milenium”, również za granicę. Wykonywali przede wszystkim koniki, karuzele, „klepoki”, ale także bryczki, wozy drabiniaste, kołyski, taczki. Do dotychczasowego asortymentu zabawkarskiego Marian dołożył konia ze skrzydłami – pegaza, konia na biegunach, na kółkach, kaczki, jelonki. Pracując wykorzystuje narzędzia po dziadku i ojcu, dostosowując je do swoich potrzeb.
Marian i Wiesława Łoboz są jednymi z najbardziej znanych twórców ludowych z Żywiecczyzny. Należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, są wielokrotnymi laureatami konkursów związanych bezpośrednio z tematyką drewnianych zabawek ludowych, uczestnikami Targów Sztuki Ludowej, festynów i imprez o charakterze kulturalnym.
Ich prace znajdują się w Galerii Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, w Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Miejskim w Żywcu, Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni, Muzeum Zabawki w Stryszawie.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Zapraszamy w godzinach pracy biblioteki:)😊

zdjecie- łoboz.jpg

zagroda.jpg