Rodzaj wydarzenia

literackie

Lokalizacja

ul. Szczepańska 1
WYDARZENIE
2017-6-20
T17:00
14.06.2017Książka Czerwca 2017 „Łagocki” Maria Pyrlik
[awatar]
Biblioteka Kraków

Jury nagrody „Krakowska Książka Miesiąca” uhonorowało tytułem „Książki Czerwca 2017” album poświęcony twórczości prof. Zbigniewa Łagockiego (1927-2009) – wybitnego i wielokrotnie nagradzanego fotografa, twórcy pierwszej w Polsce katedry fotografii, znakomitego pedagoga i autora wielu wystaw na całym świecie.

Maria Pyrlik – autorka albumu – jest równocześnie opiekunką archiwum fotografii profesora. Nagrodę przyznano za wybór fotografii ukazujący artystyczne drogi prof. Zbigniewa Łagockiego, począwszy od zdjęć wykonanych, pierwszym jaki w życiu posiadał, aparatem fotograficznym w rodzinnym Lwowie. Maria Pyrlik do albumu zaprosiła również znawców sztuki fotograficznej a także dokonała wyboru tekstów omawiających twórczość prof. Łagockiego od lat 50-tych XX w.

Czytając teksty i oglądając fotografie, nie tylko czujemy powiew świeżości, choć przecież utrwalonego przez Łagockiego świata już nie ma, ale i uniwersalność i trwałość dzieła pozostawionego nam przez nadwornego fotografa „Piwnicy pod Baranami”. Album przygotowany misternie przez Marię Pyrlik wyzwala w czytelniku tęsknoty za przeszłością, choć na fotografiach profesora, to czarno-biała rzeczywistość. Można ośmielić się na stwierdzenie, iż album jest godny Mistrza!

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa ASP w Krakowie.

Wręczenie nagrody: 20 czerwca 2017, godz. 18:00
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”
ul. Szczepańska 1
Prowadzenie: Justyna Nowicka

B2_KKM_2.png


B2_KKM_2.png B2_KKM_2
png, 654 KiB, 706x1000
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo