07.07.2017Sprawdziliśmy o czym marzą dzieci !

O czym marzą dzieci? Udało się to sprawdzić podczas ostatniego spotkania
w Bibliotece Publicznej w Grodźcu, na które kierownik biblioteki Katarzyna Gromala zaprosiła dzieci z klasy IIIb Szkoły Podstawowej w Grodźcu. Pomogła w tym niezwykła książka Grzegorza Kasdepke poświęcona mitom greckim, dzięki której dzieci mogły poznać starożytny świat greckich bogów i bohaterów.
Na kanwie przeczytanych w ramach Głośnego czytania fragmentów Mitów dla dzieci, wszyscy szybko doszli do wniosku, że nie tylko dzieci marzą bez granic i że nie jest to tylko domeną osób młodych. I choć nie zawsze udaje się je spełnić, to na marzenia tak na prawdę nigdy nie jest za późno. Przywołana na tę okoliczność historia o Dedalu i Ikarze wyraźnie to pokazała.
Mit stał się jednocześnie tematem do dyskusji i pogłębionej refleksji nad własnymi marzeniami, które dzieci szybko zamieniły w cele. Dały temu wyraz
w pracach rysunkowych wykonanych w grupach. Dowiedzieliśmy się z nich, że trzecioklasiści marzą zarówno o sprawach natury materialnej, jak i tych, których kupić nie można. Katalog dziecięcych marzeń otwierały rolki, hulajnoga czy klocki LEGO
a zamykały fantazje o byciu superbohaterem znanym z mitologii i popularnych komiksów dla dzieci.
Dziecięcą wyobraźnię trudno było ujarzmić. Co rusz pojawiały się bowiem nowe pomysły i potrzeby, rodzące nowe marzenia. Gdyby podjąć się zadania spisania ich wszystkich, szybko okazałoby się, że jest to niemożliwe.
Bujanie w obłokach jest jednak bardzo potrzebne, ponieważ nie tylko rozwija wyobraźnię dziecka, ale pozwala również choć na moment zapomnieć o troskach dnia codziennego. Marzenia i wiara w ich urze­czyw­istn­ieni­e sprawiają także, że czujemy się szczęśliwsi. Warto zatem marzyć i wierzyć w ich spełnienie.

DSC03285.jpg DSC03285
jpg, 3.7 MiB, 3648x2056