29.10.2013Po konferencji ‘Od książki do IBUKA’

Logo portalu

Trudno oprzeć się wrażeniu, że konferencja integrująca środowisko biblioteczne, równocześnie mająca wartość informacyjną i promocyjną skierowaną do mieszkańców była bardzo potrzebna. Obecni gości mogli przekonać się, że biblioteki w ich mieście to instytucje prężnie się rozwijające, nowoczesne, używające wszelkich dostępnych środków by poprawiać jakość świadczonych usług, by rozszerzać swoją ofertę. Tematem wiodącym spotkania był nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej IBUK LIBRA. To najprościej mówiąc, czytelnia naukowa on-line, w której czytelnicy znajdą elektroniczne wersje podręczników akademickich i książek z różnych dziedzin nauki. Nasza Biblioteka, wspólnie z 7 innymi bibliotekami publicznymi, wykupiła dostęp do 355 pozycji z bazy IBUK Libra, które stanowią zbiór pod nazwą Elektroniczny Zasób Biblioteczny Podregionu Bydgoskiego. Z bazy można korzystać bezpłatnie, na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu. O projekcie tym zajmująco opowiadał zaproszony przez nas gość, pan Zbigniew Meller, z Wydawnictwa Naukowego PWN, które jest gospodarzem projektu.

Logo portalu

Jednak przy okazji zgromadzona publiczność mogła dowiedzieć się o nowoczesnych formach udostępniania, zarówno w naszej instytucji, jak też w placówkach bibliotecznych, które przyjęły nasze zaproszenie, w Bibliotece Pedagogicznej oraz w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Menedżerskich. Wszystkie na swój sposób zmieniają tradycyjny model funkcjonowania biblioteki, wykorzystują nowe technologie i ich możliwości, zarówno na poziomie informacji np. za pomocą stron internetowych, katalogów elektronicznych, jak też na poziomie obsługi czytelników czy opracowania zbiorów np. za pomocą elektronicznych programów bibliotecznych. Spotkanie najwyraźniej zrobiło na zebranych wrażenie. Oprócz pytań do naszego gościa, licznych rozmów, zawiązał się również niewielki panel dyskusyjny o tym, czy książka elektroniczna wyprze książkę papierową… co, miejmy nadzieję, znaczy, że jej los nie jest nam wszystkim obojętny.

Oprac. Michał Brdak