Rodzaj wydarzenia

2017-9-27
25.09.2017Nagroda Krakowska Książka Miesiąca Września 2017
Biblioteka Kraków

Zapraszamy na wręczenie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca Września.

Jury tytułem „Książki września” uhonorowało 2 tomową pracę „Wydział prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w latach 1918-1939” - autorstwa Przemysława Marcina Żukowskiego, doktora nauk humanistycznych, adiunkta Uniwersytetu Jagiellońskiego, wydaną przez Księgarnię Akademicką w Krakowie.

Przemysław Marcin Żukowski jest autorem wielu publikacji z historii powszechna i Polski XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1918-1939 i historii dyplomacji, dziejów emigracji polskiej po 1939, historii nauki, edytorstwa źródeł oraz biografistyki, a także dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego, ze szczególnym uwzględnieniem okresu od II poł. XIX do 1939 oraz historii Wydziału Prawa.

(...) Dla wielu Ludwig van Beethoven będzie najw­ybit­niej­szym­ kompozytorem w dziejach, dla innych jednym z największych, a zapewne znajdzie się też grupa, której motywów takiego myślenia nie pojmę, dla której pozostaje on denerwującym i krnąbrnym starcem. Jednak obojętne, po której stronie się opowiemy - jest jedna stała: nikt nie może przejść obok tej postaci obojętnie (...)

Taki właśnie był Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wielki zaangażowaniem swoich profesorów, ich pracą na uczelni i poza nią. Niemniej to wszystko uprawnia mnie do przywołania jeszcze raz - ostatni - słów Michała Patkaniowskiego. Krakowski fakultet prawniczy trwa nadal, tyle że Estreicherów, Fierichów, Jaworskich, Rostworowskich, Wróblewskich zastąpiły inne, niemniej ważne nazwiska, będące ikonami obcego Wydziału. Wciąż jest to ten sam fakultet, a pokolenie przełomu wieków XIX i XX oraz XX i XXI spaja profesorska rodzina Zollów.
Przemysław Marcin Żukowski

Spotkanie poprowadzi Profesor Stanisław Waltoś