29.09.2017WAKACJE Z BIBLIOTEKĄ 2017

Zakończyły się czternaste „Bezpieczne wakacje z biblioteką”
spędzone na wspólnej zabawie w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu. Podczas wakacji dzieci skorzystały z licznie przygotowanych atrakcji: rysowały, bawiły się, wyklejały, rozwiązywały łamigłówki, poznawały legendy związane z Podegrodziem. Nieodłącznym elementem naszych spotkań były również zajęcia profilaktyczne – oraz sportowe – rozgrywki w piłkarzyki i tenisa stołowego.
Wiele wrażeń dostarczyła nam wycieczka do Krynicy i Kamiannej. Zapoznaliśmy się z twórczością Nikifora Krynickiego, artystycznego samouka zaliczanego do grona najw­ybit­niej­szyc­h na świecie malarzy prymitywistów, wspinaczka na Górę Parkową. Na jej szczycie dzieci miały czas na odpoczynek, i zakupienie pamiątek. Drugim ważnym punktem w programie wycieczki było zwiedzanie Pasieki „Barć „ im. ks. dra Henryka Ostacha w Kamiannej.
W niewielkim kościółku (dawnej cerkwi prawosławnej) wysłuchaliśmy legend i historii miejscowości, następnie obejrzeliśmy skansen uli i pasiekę, zwiedziliśmy pracownię i zapoznaliśmy się z pracą pasiecznika. Obejrzeliśmy również największą na świecie kolekcję wizerunków patrona pszczelarzy – św. Ambrożego, wysłuchaliśmy prelekcji o produktach pszczelich i ich dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie, po czym degustowaliśmy naturalne miody. Ostatnim punktem pobytu w pasiece były własnoręcznie wykonane pamiątki, była nią świeca wykonana z węzy.
W ramach zajęć prof­ilak­tycz­nych­ udaliśmy się z wycieczką do Straży Pożarnej w Nowym Sączu.
W trakcie spotkania strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy zawodowej, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków nie tylko samochodowych.
Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły je z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Następnie dzieci zwiedziły stanowisko kierowania, w którym odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Wysłuchały prelekcji na temat nieb­ezpi­ecze­ństw­ i zagrożeń pożarowych, oraz jak zachować się w czasie pożaru. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej- 998 i numer alarmowy – 112 .
Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm strażacki i umundurowanie.

Z bogatym dziedzictwem kulturalnym regionu „Lachów” zapoznaliśmy się podczas wizyty W Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” gdzie podczas warsztatów każdy uczestnik miał okazję stworzyć własny folkowy wzór i ozdobić nim drewniany niepowtarzalny piórnik na przybory szkolne, który będzie przypominał chwile spędzone podczas Wakacji z biblioteką.
.

IMG_5513.jpg IMG_5513