Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie
2017-10-20
13.10.2017Malarstwo Zbigniewa Strzyżyńskiego
Chełm ChBP

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 20 października 2017 r. do galerii Nova (ul. Partyzantów 40) na wernisaż wystawy malarstwa Zbigniewa Strzyżyńskiego, znakomitego artysty z Nałęczowa, znanego nie tylko z malarstwa, ale również z realizacji rzeźbiarskich, m.in. ławeczki Bolesława Prusa w Nałęczowie (we współpracy ze Stanisławem Strzyżyńskim) i hrabiny Marii Resseguier w Nisku (współpraca Andrzej Oboz).
Zbigniew Strzyżyński urodzony w 1955 r. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, Politechnikę Warszawską, Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Sławomira Mieleszki, studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się malarstwem i rzeźbą.
Należy do kilku stowarzyszeń i związków twórczych: Związku Polskich Artystów Plastyków, Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków i grupy plastycznej Kontrast. Nauczyciel w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Komisarz Międ­zyna­rodo­wego­ Konkursu na Rysunek im. M. E. Andriollego. Autor tekstów o sztuce, wywiadów z artystami, wstępów do katalogów, recenzji.
Brał udział w ponad 180 wystawach międ­zyna­rodo­wych­, ogólnopolskich i środowiskowych. Zorganizował 14 wystaw indywidualnych (Płock, Bełchatów, Nałęczów, Puławy, Lublin, Chełm, Poznań, Dębica). Laureat 9 nagród i 4 wyróżnień w konkursach ogólnopolskich. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Za działalność artystyczną uhonorowany Nagrodą Starosty Puławskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego.
Obrazy Zbigniewa Strzyżyńskiego w galerii Nova ChBP oglądać można do 8 listopada br. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
Świtaź 6, akryl, 50x60, 2012.jpg

Świtaź 6, akryl, 50x60, 2012.jpg Świtaź 6, akryl, 50x60, 2012