Biblioteka Kraków - Filia nr 21 (czytelnia)
Królewska 59
2017-10-17
16.10.2017Wręczenie „Nagrody Krakowska Książka Miesiąca Października”
Biblioteka Kraków

Jury „Nagrody Krakowska Książka Miesiąca” uhonorowało tytułem „Krakowskiej Książki Miesiąca Października” „Wybór Poezji” Wisławy Szymborskiej za wybór, wstęp i opracowanie prof. Wojciecha Ligęzy.

Wręczenie nagrody i spotkanie z prof. Wojciechem Ligęzą odbędzie się 17 października w godz. 18.00 - 22.00 w Czytelni Filii 21 Biblioteki Kraków przy ulicy Królewskiej 59.

Spotkanie poprowadzi Dyrektor Biblioteki Kraków dr Stanisław Dziedzic.

Wisława Szymborska (1923–2012) – poetka i felietonistka, jedna z najw­ybit­niej­szyc­h pisarek polskich XX wieku. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla w roku 1996. Laureatka wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1974) i Orderem Orła Białego (2011).

Prof. dr. hab. Wojciech Ligęza to często publikujący na łamach „Akcentu” historyk literatury, krytyk, eseista, kierownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX Wieku na Wydziale Polonistyki UJ, członek zarządu krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich,

✍ "Wisława Szymborska nie należy do pisarzy, którzy eksponują zdarzenia z własnego życia i tworzą biograficzne legendy. To, co prywatne, staje się w tej poezji punktem wyjścia dla rozmyślań filozoficznych, a to, co jednostkowe – przekształca się w uniwersalne."
Ze Wstępu Wojciecha Ligęzy

Linki do audycji radiowej, w czasie której prof. Wojciech Ligęza i Redaktor Naczelny Wydawnictwa Ossolineum Dariusz Sośnicki mówili o książce (rozmowa na żywo w Radiu Wrocław, fragmenty wyemitowane na antenie Dwójki),

👉 www.radiowroclaw.pl

👉 www.polskieradio.pl